Ochrona zdrowia - Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Mammografia szansą na życie!

26-09-2013

Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program wczesnego wykrywania raka piersi (WOK) prowadzi działania na rzecz poprawy zgłaszalności kobiet na profilaktyczne badania mammograficzne.

Informujemy, że 8316 z 16939 kobiet w wieku 50-69 lat, zamieszkujących na terenie powiatu, wykonało w ciągu ostatnich 2 lat profilaktyczną mammografię, co stanowi 49.09 %. 
Co piętnasta kobieta w Polsce choruje na raka piersi. Rak piersi stanowi około 20 % zachorowań na nowotwór złośliwy u Polek. To najczęściej występujący nowotwór u kobiet, zbierający ogromne żniwa w Polsce i na świecie. Każdego roku 10 000 Polek zapada na raka piersi, z czego umiera połowa. Rakowi piersi nie można w istotny sposób zapobiegać. Jedyną szansą dla kobiet jest jak najwcześniejsze wykrycie choroby. Lekarze apelują, że rak wcześnie wykryty jest uleczalny. Niestety, tylko 20 % przypadków rozpoznaje się we wczesnym stadium choroby, kiedy szanse na wyleczenie są bardzo duże. Pozostałe kobiety trafiają do lekarza zbyt późno.  Warto pamiętać, że guz, by osiągnąć wielkość dwóch centymetrów, rozwija się około ośmiu lat. Teoretycznie, w ciągu ośmiu lat jest kilka szans na to, aby nie dopuścić do rozwoju choroby. Niestety, tylko teoretycznie. Polki się nie badają - 75% kobiet nie wykonuje regularnych badań mammograficznych.
Mammografia nic nie kosztuje, zajmuje 15 minut i ratuje życie. Jest rentgenowskim badaniem piersi i obecnie najlepszym sposobem wykrywania raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. 
Więcej informacji na temat programu  można uzyskać na stronie
Powrót