Aktualności Kultura

Zdjęcie Artykułu

TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ U „WITOSA”

27-09-2016

Już po raz drugi w Zespole Szkół Techniki Rolniczej w Piotrowicach 22.09.2016 odbyły się „Lubelskie sianokosy”. Mottem tegorocznych były słowa: ”Nowoczesny rolnik podtrzymuje tradycje”. Imprezie przyświecały cele, by kultywować tradycje rolniczych regionów Lubelszczyzny, poznawać dawne sposoby koszenia i zbioru trawy, nauczyć się koszenia kosą ręczną, porównać stare i nowe sposoby zbioru trawy i siana i pokosztować tradycyjnych dań wiejskich.

Swoją obecnością zaszczycili szkołę: Naczelnik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie – Pani Beata Janiszewska- Brudzisz, Prezes Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Bychawie – Pani Zofia Popławska, Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli – Pan Antoni Skrabucha.
 
Sianokosy to nie tylko kolejna uroczystość szkolna, ale przede wszystkim spotkanie integracyjne młodzieży naszej szkoły, nauczycieli i gości. Starodawne tradycyjne potrawy przygotowali nauczyciele, prezentację nowoczesnych maszyn do zbioru trawy zapewnili uczniowie Technikum Mechanizacji Rolnictwa, a obsługę kelnerską uczennice naszego Technikum Hotelarskiego.
 
II „Lubelskie sianokosy” rozpoczęły się od pokazu klepania, obsadzania i ostrzenia kosy ręcznej w wykonaniu doświadczonego rolnika pana Mariana Wilkołazkiego. Następnie dziewięciu chłopców i jedna dziewczyna !!! wylosowali kwatery przygotowane do koszenia. Czynności koszenia towarzyszyły okrzyki dopingujące kolegów i koleżankę, a przede wszystkim ludowe przyśpiewki w wykonaniu zespołu Słowianki, wśród których śpiewają uczennice naszej szkoły.
 
Tradycja tradycją, ale nie mogło zabraknąć nowoczesnego sprzętu. Dzięki uprzejmości rodziców, uczniowie z klasy II TMR zaprezentowali najnowsze ciągniki i urządzenia do zbioru siana. Byli to: Tomasz Gustaw, Piotr Zarajczyk, Adrian Bryda, i Michał Wertel. Pan kierownik Antoni Kawałek przybliżył dane techniczne tych urządzeń.
 
W trakcie obrad komisji oceniającej koszenie uczniowie Rafał Kurant i Michał Skoczylas zaprezentowali krótki program rozrywkowy pt. „Rolnik szuka żony”. Kandydatki na żonę musiały wykazać się szybkością w trzepaniu piany z białek na czas. Zwyciężczynią została ta, której piana nie spadła rolnikowi na dłonie. Emocje towarzyszące konkursom zaostrzyły apetyty, tym bardziej, że obok, na degustację czekało chłopskie jadło w postaci placków z buraka, placków drożdżowych, chleba ze smalcem, zalewajki, pazibrody, ziemniaków z ogniska i innych smakołyków. Wreszcie ogłoszono zwycięzców, zostali nimi: Karolina Szuba, Piotr Gustaw i Bartłomiej Martyna. Nagrodami dla najlepszych kosiarzy były statuetki „Złotej kosy”. Uwieńczeniem niecodziennych wydarzeń był integracyjny grill, który obsługiwali nauczyciele.
 
Szkoła chętnie integruje się ze środowiskiem lokalnym, jednym z jej przykładów była obecność przedszkolaków z Piotrowic na sianokosach. Maluchy chętnie konsumowały tradycyjne jadło i tańczyły przy skocznej muzyce ze starszymi kolegami. Fakt, że naszą szkołę znają i cenią w okolicy świadczy liczba sponsorów tej uroczystości tj: Firma EDBAK, Piekarnia Kuna, Piekarnia Mielnik, OSM Bychawa, LODR Końskowola, Jodłowy Dworek Jana i Edyty Jamróz, Bar Ania, Delikatesy Centrum, Firma Kemar.
 
O tym, że w Zespole Szkół Techniki Rolniczej ciągle dzieje się coś nowego świadczy fakt wyjazdu uczniów w dniach 22-23 września 2016r. do Bednar na Międzynarodową Wystawę Rolniczą AGRO SHOW, organizowaną  przez Polską Izbę Gospodarczą Maszyn i Urządzeń Rolniczych. To kompleksowa wystawa, podczas której swoją aktualną ofertę pokazują producenci nawozów, nasion, środków  ochrony roślin. Jest to również miejsce prezentacji najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych. Dzięki temu 60 uczniów przebywających na AGRO SHOW podczas wystawy miało możliwość zapoznania się z kompletną ofertą środków produkcji i usług dla rolnictwa. Mogli też spotkać się bezpośrednio z przedstawicielami wszystkich liczących się instytucji i agencji związanych z branżą rolniczą. Jesteśmy pewni, że AGRO SHOW stało się platformą do poszerzania wiedzy, kontaktów i doświadczeń naszych uczniów.
Beata Kamińska
Powrót