Aktualności Kultura

Zdjęcie Artykułu

"Tłusty czwartek" z tradycjami

12-02-2018

Tradycji stało się zadość. Jak w każdy, od ponad 30 lat, "tłusty czwartek" w Gminnym Centrum Kultury w Jabłonnie z siedzibą w Piotrkowie odbył się przegląd zespołów śpiewaczych kół gospodyń wiejskich. W imprezie zorganizowanej 8 lutego już po raz 32. wystąpiło osiem grup.

Zwycięzcą przeglądu został zespół śpiewaczy KGW z Jabłonny Drugiej, a nagrodę publiczności zdobyła grupa KGW z Piotrkowa Drugiego.

Tematy przewodnie dorocznych występów zmieniają się. - W tym roku po wcześniejszym losowaniu zespoły przygotowały repertuar, związany z 4 porami roku. Stąd w programie m.in. utwory weselne, wielkanocne, maryjne, nawiązujące do przesilenia letniego, czy wykopków oraz kolędy. Zachęcamy wykonawców, by sięgali po stare, często zapomniane melodie i teksty, odkurzali dawne śpiewniki, a nawet korzystali z utworów przekazywanych z pokolenia na pokolenie, ale przez nikogo dotąd nie spisanych - mówi dyrektor GCK w Jabłonnie Katarzyna Krzywicka. Uczestnicy tegorocznego przeglądu przygotowali nie tylko pieśni, ale także inscenizacje, nawiązujące do powiedzeń, przesądów, zwyczajów i zdarzeń, związanych z całym rokiem kalendarzowym na wsi. Oprócz repertuaru wykonawcy dbają o scenografię i rekwizyty, które często przygotowują nawet wiele tygodni przed przeglądem.
 
Dyrektor Krzywicka przypomina, że wybrane koła gospodyń wiejskich, w których działają zespoły śpiewacze, od trzech lat korzystają z profesjonalnej pomocy śpiewaka tradycyjnego Edmunda Kuryluka, a efektem tej współpracy jest coraz wyższy poziom artystyczny.

Od ubiegłego roku impreza ma formułę konkursu, w którym najlepszy zespół reprezentuje gminę w eliminacjach do Festiwalu Kapel i Śpiewaków udowych w Kazimierzu Dolnym i na kolejnym przeglądzie występuje z oddzielnym koncertem bez prawa udziału w konkursie. Po ubiegłorocznym sukcesie tym razem w tej roli wystąpiły "Tuszowianki" z Tuszowa. Także od poprzedniej edycji swoją nagrodę przyznaje publiczność.

Występy oceniało jury, w którym zasiedli Monika Mamińska-Domagalska z Ośrodka Międzykulturowych Inicjatyw Teatralnych "Rozdroża" w Lublinie, Andrzej Sar z Wojewódzkiego Ośrodka Kultury w Lublinie i członek zespołu ludowego "Prosto z pola" Marcin Pastuszak.
 
Pomysłodawcy przeglądu cieszą się, że uczestnicy coraz chętniej sięgają po najbardziej cenny, wręcz archaiczny repertuar ludowy, który z roku na rok wypiera z programu imprezy bardziej współczesne utwory o zabarwieniu biesiadnym. Poza tym zmienia się także rola wykonawców, którzy z twórców ludowych stają się swego rodzaju rekonstruktorami muzyki tradycyjnej, czerpiąc inspiracje nawet z nagrań archiwalnych z innych regionów Polski.

Po konkursowych przesłuchaniach rozpoczęła się część mniej oficjalna, czyli tradycyjna potańcówka z Orkiestrą Dętą ze Zdziłowic.
Powrót