Aktualności Kultura

Zdjęcie Artykułu

Rocznica wybuchu II wojny światowej

02-09-2016

Wczoraj minęła 77 rocznica wybuchu II wojny światowej, czyli agresji Niemiec hitlerowskich na Polskę. 1 września to również Dzień Weterana Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej.

W Lublinie uroczystości cywilno-wojskowe, upamiętniające walki naszych rodaków o wolność Polski, miały miejsce na Placu Władysława Łokietka, które poprzedziła msza św. za poległych podczas wojny obronnej w 1939 roku. W samo południe o godzinie 12.00 zawyły syreny i odegrano hymn Rzeczypospolitej Polskiej. Po powitaniu uczestników uroczystości i wystąpieniach okolicznościowych, m.in. przedstawiciela kombatantów płk. Henryka Czerkasa, który w swoim przemówieniu podkreślał, jak bardzo ważne jest zachowanie „jedności moralno-politycznej naszego narodu, ponad politycznymi podziałami”, nastąpiło złożenie wieńców i wiązanek przy tablicy upamiętniającej ofiary bombardowania Lublina we wrześniu 1939 roku. 
 
Powiat Lubelski w tym uroczystym dniu reprezentowali Pan Dariusz Gajo- Członek Zarządu Powiatu w Lublinie oraz Pan Robert Wójcik – Wicestarosta Lubelski, którzy złożyli wieniec i tym samym oddali hołd poległym podczas walk żołnierzom. 
Powrót