Aktualności Kultura

Zdjęcie Artykułu

Jubileuszowy festiwal kolędniczy w SOSW w Bystrzycy

18-01-2018

V Festiwal Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bystrzycy w środę 17 stycznia, zgromadził około 160 artystów z 17 ośrodków i szkół specjalnych z powiatów lubartowskiego, lubelskiego i łęczyńskiego.

W jury przeglądu zasiadły: Agnieszka Kosińska - nauczyciel muzyki ze szkoły w Pliszczynie oraz Barbara Dziuba i Katarzyna Petryszak - pracownicy Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Lublinie, a wśród publiczności: Członek Zarządu Powiatu Lubelskiego Dariusz Gajo i Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Lublinie Aneta Łońska. Wydarzenie zostało objęte Honorowym Patronatem Starosty Lubelskiego.
 
Konkursowe przesłuchania poprzedziło wspólne zaśpiewanie kolędy przez wszystkich wykonawców i gości, a  zakończył gościnny występ zespołu "Diament" ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Bychawie.
 
Sceniczna rywalizacja niepełnosprawnych artystów i ich rówieśników ze szkół publicznych polegała na wykonaniu wybranej kolędy lub pastorałki. O wyrównanym poziomie festiwalu może świadczyć fakt, że w kilku kategoriach przyznano równorzędne nagrody.
 
W najmłodszej kategorii wiekowej, w której występowały przedszkolaki, nagrody otrzymały "Przedszkolne gwiazdeczki" oraz duet Emilia Mikołajczyk i Aurelia Steć z przedszkola w Turce.

Spośród duetów z młodszych klas szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęła para Zuzanna Jońska i Oliwier Leśniak z SP w Krasieninie, drugą nagrodę otrzymały Oliwia Skiba i Martyna Rola z SP w Świdniku Małych, a trzecią - Weronika Guzowska i Zuzanna Rycerz z SP w Sobianowicach. Za występy zespołowe członkowie komisji przyznali pierwsze nagrody reprezentującym tę samą placówkę "Sobianowickim aniołkom" i "Czadowym nutkom" z SP w Niemcach. Natomiast na drugą zapracował zespół wokalny z SP w Świdniku Małym.

W kategorii solistów ze starszych klas podstawówek jurorom najbardziej spodobały się występy Natalii Wawrzyńczyk z SP w Łuszczowie i Aleksandry Perec z SP w Jawidzu. Drugą nagrodę odebrały Wiktoria Domin i Natalia Tomczak z SP w Niemcach, a trzecia trafiła do Małgorzaty Staruch z SP w Turce. Za prezentacje zespołowe pierwsze nagrody otrzymały "Pliszczynki" z SP w Pliszczynie i "Muzyczka" z SP w Łuszczowie. Druga przypadła "Iskierkom" z SP w Jawidzu, a trzecia - grupie "Aplauz" z SP w Turce.

Oddzielnie byli oceniani niepełnosprawni artyści ze szkół podstawowych i specjalnych. W tej grupie w kategorii młodszych solistów najlepiej wypadły Emilia Kuźmiuczuk i Kamila Liwak ze Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 54 w Lublinie. Kolejna przedstawicielka tej placówki - Nikola Wojciechowska otrzymała drugą nagrodę, a trzecia trafiła do Klaudii Wojtluk vel Boczkaluk z Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Łęcznej. Za występy zespołowe jurorzy przyznali pierwsze miejsce "Iskierkom" z SPS 26 w Lublinie i grupie o tej samej nazwie, reprezentującej Zespół Szkół w Puchaczowie. W grupie niepełnosprawnych starszych dzieci pierwsze miejsca zajęli Magdalena Rozdzialik i Mariusz Warda z SOSW w Załuczu oraz Mateusz Kuśmicki z ZS w Puchaczowie. Na drugim miejscu zostali sklasyfikowani, także ex aequo - Weronika Kowal z SPS 26 w Lublinie oraz Kinga Lorek i Andrzej Miącz z SOSW w Bystrzycy.

W kategorii zespołów ze specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych jurorom najbardziej spodobały się "Wesołe bemolki" z Bystrzycy, a drugie nagrody przypadły zespołowi wokalnemu z Firleja i "Fantazji" z Załucza.

Spośród artystów ze szkół przysposabiających do pracy pierwsze miejsce zdobył Michał Postój z ZS przy DPS w Matczynie, drugie - Angelika Boczek z SOSW w Kęble, a trzecie - duet Michał Postój i Żaneta Pyska z ZS przy DPS w Matczynie.
 
Powrót