Aktualności Kultura

Zdjęcie Artykułu

„Głuskowianki” wyróżnione na Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie

22-01-2018

Zespół wokalno-instrumentalny „Głuskowianki” z Gminy Głusk został wyróżniony na XXIV Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie za interpretację kolędy „A wczora z wieczora” oraz dwóch pastorałek „Boże dziecię” i „Pokłon Jezusowi”.

Jest to bardzo duży sukces dla tego młodego zespołu działającego od maja 2016 roku, który w tak prestiżowej imprezie wystartował po raz pierwszy.
 
W tym roku, po grudniowych eliminacjach, na które do 37 ośrodków w Polsce, na Ukrainie, Białorusi i Litwie zgłosiło się ponad 1600 wykonawców, w dniach 11-14 stycznia 2018 r. odbył się Finał Festiwalu. Wystąpiło 130 najlepszych solistów i grup, którzy zaśpiewali ponad 330 kolęd i pastorałek – tradycyjnych, nowoczesnych, odkrytych na nowo lub napisanych specjalnie na festiwal.
 
Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika odbywa się corocznie od 1994 roku i gości na swojej scenie przeszło 20 tysięcy wykonawców. Najlepsze zespoły wyłonione w lokalnych eliminacjach przybywają do Będzina położonego w województwie śląskim, gdzie podczas trzydniowych przesłuchań finałowych walczą o  zaszczytne tytuły i atrakcyjne nagrody. Najciekawsze aranżacje można podziwiać podczas wieńczącego każdą edycję Koncertu Galowego, gromadzącego kilkuset widzów i realizowanego z dużym scenicznym rozmachem, o który każdorazowo dbają zaproszeni profesjonalni reżyserzy.
Powrót