Aktualności Kultura

Zdjęcie Artykułu

Dworskie i rycerskie tradycje w Dąbrowicy

07-09-2018

Organizatorzy serdecznie zapraszają na Jarmark Firlejowski, który odbędzie się w niedzielę 16 września w Dąbrowicy przy scenie letniej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu!

Impreza, organizowana pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego oraz Starosty Lubelskiego, ma charakter plenerowego festynu adresowanego do mieszkańców całego województwa. Miejscem wydarzenia jest przestrzeń przy zachowanej wieży dawnego renesansowego pałacu Firlejów, stanowiącej dziś fragment zespołu Domu Rekolekcyjnego „Spotkania" Archidiecezji Lubelskiej. Organizatorzy już po raz ósmy przywołają dawne dworskie i rycerskie tradycje z czasów świetności Rzeczpospolitej oraz magnackiego rodu z Dąbrowicy, organizując plenerową imprezę pod nazwą Jarmark Firlejowski.
 
Program tegorocznego wydarzenia przedstawia się obiecująco! W części historyczno-kulturalnej będzie można oglądać scenki z życia dworu magnackiego, z tańcami, pokazami musztry oraz fechtunku z czasów Firlejów. Niezwykłą oprawę do tego zapewnią Stowarzyszenie Chorągiew Husarska Ziemi Lubelskiej, Towarzystwo Szabli i Miecza z Zamościa oraz Zespół Tańca Dawnego „Belriguardo".
 
O wysoki poziom koncertów zadbają profesjonalni wykonawcy: Chór „Benedictus” (występ w kościele NNMP w Dąbrowicy o g. 12.15, tuż po uroczystej mszy św. z elementami łacińskimi), Marek Majewski (g.19.00) oraz  Mietek Jurecki - koncert solo (g.19.45).
 
Cześć ludyczna jarmarku to m.in. kiermasz tradycyjnych kulinariów i rękodzieła oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „Dąbrowica" (scena letnia, g. 15.30).
 
Rodziny z małymi dziećmi mogą liczyć na dobrą zabawę na festynowym placu zabaw, kierowanym przez instruktorki Akademii Kultury. Na dzieci czekać będzie także bezpłatna dmuchana zjeżdżalnia!
 
Po raz pierwszy w Dąbrowicy wystąpi Orkiestra Dęta „ZLOTI SURMY” i zespół mażoretek „SUZIRIYA” z Ukrainy!
 
Na Jarmarku będzie można spotkać również wielu ciekawych ludzi m.in. p. Tomasza Gomołę, znanego kowala  mającego kuźnię w sąsiedztwie dąbrowickiej wieży Firlejów, który zaprezentuje swoje rycerskie pasje i opowie o turniejach oraz o pracy nad rekonstrukcją dawnego uzbrojenia. Podczas Jarmarku wraz z zawodnikami lubelskiego klubu pełnokontaktowych walk rycerskich "Lwy Lublin" należącym do PLWR (Polska Liga Walk Rycerskich) weźmie udział w prezentacji walk full-kontakt. Od kilku lat bowiem p. Tomasz reprezentuje Polskę w Rycerskich Mistrzostwach Świata!
 
Jarmark Firlejowski zaprasza 16 września od godz. 11:30 do Dąbrowicy. Dojazd z Lublina autobusem nr 3 (końcowy przystanek znajduje się przy samym terenie imprezy). Wydarzenie odbywa się pod patronatem medialnym Telewizji Polskiej Odział w Lublinie oraz Radia Lublin. Organizatorzy dziękują sponsorowi Totalizatorowi Sportowemu Odział w Lublinie za wsparcie wydarzenia kulturalnego!
 
jarmark firlejowski 2018
Powrót