Jesteś tutaj: Strona główna » Kultura » Dożynki 2018

Dożynki 2018

W Polsce tradycja święta żniw trwa już od czasu pierwszych Słowian, kiedy to czcili obrzędami zakończenie zbiorów i prac polowych. Obrzynki wypadały więc w jedną z wrześniowych niedziel po zakończeniu całego roku pracy. Słowianie wierzyli, że dokładna data przypada na 23 września, w trakcie równonocy jesiennej. Do dawnych zwyczajów należało przede wszystkim uplecenie wieńca dożynkowego, od którego zaczynało się świętowanie. Na szczęście zachowały się jeszcze pozostałości po Polskiej kulturze ludowej, są to między innymi przyśpiewki kobiet, które właśnie podczas wicia wieńca opowiadały legendy i przypowieści związane z życiem na wsi oraz z panującymi tam zwyczajami.
 
W tym dniu nie tylko dbano o to aby ubrać się odświętnie, ale również przystrajano całą wieś wraz z domami. Dekorowano wszystko z największą starannością, szczególną uwagę przywiązywano do miejsc kultu. Ozdoby ze słomy przy kapliczkach, dekoracje z kwiatów w kościołach miały zrobić wrażenie na przybyłych gościach.
 

Nawiązując do narodowych tradycji i obyczajów Województwo Lubelskie, Powiat Lubelski, Gmina Konopnica oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie organizują DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE W RADAWCU 2018.

Impreza odbędzie się 2 września 2018 r.  na lotnisku sportowym w Radawcu k/Lublina

Dożynki to impreza, która ma ambicje pokazywać to, co w Regionie Lubelskim najlepsze. To jedna z największych, bezpłatna i otwarta dla wszystkich impreza budująca tożsamość społeczności lokalnej oraz edukująca kolejne pokolenie mieszkańców powiatu.

W poprzednich latach udało nam się potwierdzić udział ponad 25 000 uczestników, co obrazuje jednoznacznie atrakcyjny charakter imprezy. W tym roku spodziewamy się jeszcze większej ilości uczestników.

Wśród tegorocznych gwiazd, które będą bawić dożynkową publiczność, możemy wymienić zespół ŁĄKI ŁAN i Anię Dąbrowską, a gwiazdą wieczoru będzie zespół PECTUS !!! Część artystyczną imprezy poprowadzi Kabaret Smile, który w przerwach wprowadzać nas będzie w dobry humor swoimi skeczami.

ROZKŁAD JAZDY AUTOBUSÓW MPK - DOŻYNKI W RADAWCU 2018 [PDF, 900KB]

 

plan graficzny dożynki 2018

 

 

Dożynki Radawiec 2018
 

DOŁĄCZ DO WYDARZENIA 

 
 
  
Dożynki Radawiec 2017 - Video
Poniżej mogą Państwo zobaczyć
jak wygladała poprzednia edycja
Dożynek w Radawcu.
 
 
 
 
 
 
Patronat Medialny
Patronat Medialny