Jesteś tutaj: Strona główna » Kultura » Domy kultury

Domy kultury

Powiat lubelski współpracuje z gminnymi ośrodkami kultury z terenu swego działania, uczestnicząc w organizacji i współfinansowaniu wielu wydarzeń kulturalnych. Są to m.in. Ogólnopolskie Spotkania Kowali i Ogólnopolskie Warsztaty Kowalskie w Wojciechowie, Scena Dramatyczna w Bełżycach, Piotrowickie Spotkania z Talią i Melpomeną, Dni Koźmianowskie, Świętojańskie Spotkania w Piotrowicach, Konkurs na Pisankę Wielkanocną w Krzczonowie, Wystawa – Konkurs Modeli Plastikowych i Kartonowych w Niemcach. Bardzo dobrze układa się również współpraca z Wojewódzkim Ośrodkiem Kultury w Lublinie, której owocem jest udział w realizacji eliminacji powiatowych imprez takich jak: Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, Wojewódzki Przegląd Twórczości Artystycznej Wsi, konkursy recytatorskie dla dzieci i młodzieży. Rokrocznie powiat organizuje święto plonów – Dożynki Powiatowe. Na stałe do kalendarza imprez wszedł także organizowany wspólnie z Urzędem Miejskim w Bychawie, Bychawskim Towarzystwem Regionalnym i Zespołem Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, Wojewódzki Festiwal Orkiestr Dętych w Bychawie.

Poza bibliotekami oraz gminnymi ośrodkami kultury na terenie powiatu lubelskieg funkcjonują stowarzyszenia (towarzystwa) kulturalne i artystyczne, m.in. Towarzystwo Regionalne Bełżyc, Towarzystwo Przyjaciół Teatru w Bełżycach, Bychawskie Towarzystwo Regionalne, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Garbowskiej, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej w Panieńszczyznie, Krzczonowskie Stowarzyszenie Regionalne, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Niedrzwickiej, Towarzystwo Regionalne Gminy Niemce, Stowarzyszenie Miłośników Gminy Strzyżewice, Nadbystrzyckie Stowarzyszenie Agroturystyczne. Ponadto w większości gmin funkcjonują Koła Gospodyń Wiejskich. 

Na terenie powiatu działa około 40 zespołów amatorskich, w tym zespoły śpiewacze, kapele ludowe, teatry oraz kabarety amatorskie. Aktywnie działa ponad 80 osób zajmujących się różnego rodzaju rzemiosłem artystycznym i twórczością ludową.

Domy kultury