Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Znani w całej Europie?

20-08-2012

Odbywająca się od kilkunastu lat w Bychawie "Gala orkiestr dętych" ma szanse stać się imprezą międzynarodową. Jeśli plany uda się zrealizować już w przyszłym roku publiczność będzie mieć okazję podziwiania umiejętności m.in. muzyków z zachodu i południa Europy.

Rozmowy w tej sprawie prowadzi dyrektor Młodzieżowej Orkiestry Dętej i Zespołu Szkół im. A. Kwiatkowskiego w Bychawie Henryk Dudziak. Wśród kandydatów do przyszłorocznych występów galowych są zespoły ze wschodniej Ukrainy oraz z Serbii, z którymi pomysłodawca imprezy rozmawiał podczas niedawnych, wspólnych występów na festiwalu w Bułgarii. Zdaniem Henryka Dudziaka szczególnie udział serbskiej grupy byłby dla bychawskiej publiczności bardzo cenny, ze względu na specyfikę wykonywanej przez nią muzyki i dynamicznych tańców oraz kolorowych strojów. - Także przyjazd orkiestry wojskowej ze wschodniej Ukrainy może być ciekawy, bo na razie współpracujemy z ukraińską grupą z niedalekiego rejonu Pustomyty, a nowi nasi partnerzy pochodzą aż spod granicy z Rumunią - dodaje dyrektor bychawskiej orkiestry. Henryk Dudziak nie wyklucza też udziału innej orkiestry wojskowej, tym razem z Brześcia na Białorusi.

Rozmowy na temat współpracy są prowadzone również z przedstawicielami szkoły w Belgii. Kilkuosobowa delegacja tej placówki była już na pierwszym spotkaniu w Bychawie i wstępnie przystała na taką propozycję. - Być może w październiku przyjedzie do nas dyrektor tej placówki, aby omówić dalsze szczegóły - mówi Henryk Dudziak. Plany są bardzo ambitne, bo oprócz kontaktów między szkołami, orkiestra z Belgii jest zainteresowana wspólnymi występami nie tylko w Bychawie, ale również innych miastach Lubelszczyzny, na przykład Nałęczowie, Kazimierzu Dolnym czy Zamościu. - Udział tego zespołu w naszej gali jest jednak mało prawdopodobny, ponieważ w czerwcu, gdy odbywa się gala, w Belgii trwają ważne egzaminy - dodaje dyrektor Dudziak. Pomysłodawca bychawskiego "święta orkiestr" wierzy, że przynajmniej kilku partnerów zagranicznych skorzysta z zaproszenia i przyjedzie w przyszłym roku na galę. Zdaniem Henryka Dudziaka udział tych orkiestr podniósłby rangę wydarzenia, które stałoby się jeszcze bardziej atrakcyjne dla publiczności. Gala Orkiestr Dętych w Bychawie odbywa się od 13 lat. Co roku bierze w niej udział po kilkuset muzyków z kilkunastu zespołów. Do tej pory były to wyłącznie orkiestry z województwa lubelskiego. O tym czy dołączą do nich także muzycy z zagranicy, okaże się za kilka miesięcy.
Powrót