Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Znamy Starostów tegorocznych Dożynek

19-08-2013

Już 1 września na lotnisku w Radawcu odbędą się Dożynki. Dożynki to prastary obyczaj kończący żniwa, wyrażający radość i dziękczynienie za zebrane plony. Szczególną rolę podczas tej uroczystości odgrywają starostowie dożynek, przedstawiciele rolników.

 

Dożynki przypominają, że to właśnie dzięki ciężkiej pracy rolnika codziennie trafia na stoły w naszych domach chleb. W tym roku rolę dożynkowych gospodarzy pełnić będą Iwona Dziewa z Nowego Dworu oraz Krzysztof Pietrzak z Radawca Dużego.

Starościna Dożynek - Iwona Dziewa razem z mężem Mariuszem prowadzą od 1999 roku gospodarstwo rolne w miejscowości Nowy Dwór  (gmina Wysokie). Gospodarstwo, przejęte od rodziców Pana Mariusza w 1996 rok  stale powiększają (z 5 ha do 56 ha obecnie). Dodatkowo wydzierżawiają 40 ha. Państwo Dziewa swoje gospodarstwo modernizują i wyposażają w nowoczesny sprzęt rolniczy korzystając ze środków Unii Europejskiej. Głównym profilem gospodarstwa jest produkcja roślinna.  Uprawiają rzepak, pszenicę i buraki cukrowe. Pani Iwona Dziewa z mężem mają dwoje dzieci  12-letniego syna Adriana  i 4,5-letnią córkę Amelię.Starosta Dożynek - Krzysztof Pietrzak absolwent Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prowadzi wraz z rodzicami gospodarstwo rolne na areale ponad 50 ha w Radawcu Dużym Gm. Konopnica. Głównym profilem produkcji jest hodowla trzody chlewnej oraz uprawa zbóż. Pan Krzysztof ciągle rozwija i unowocześnia swoje gospodarstwo korzystając m.in. z środków europejskich dostępnych dla młodych rolników. Jak sam mówi, praca w gospodarstwie mimo, że coraz bardziej przypomina zarządzanie przedsiębiorstwem produkcyjno-usługowym daje satysfakcję i motywuje do dalszego rozwoju. Dzięki takiemu spojrzeniu na rolnictwo Pan Krzysztof może pracować z pomocą nowoczesnych maszyn i urządzeń, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo. Rodzinne gospodarstwo jest bazą do praktycznego wykorzystywania najnowszych wyników badań, które prowadzi na macierzystej uczelni jako doktorant.
Powrót