Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Zdrowa, szczęśliwa kobieta

08-11-2012

Chociaż bezpłatne badania mammograficzne są organizowane od kilku lat, wiele kobiet nadal nie skorzystało z tej propozycji. W powiecie lubelskim zrobiła to zaledwie połowa uprawnionych.

Jeszcze w tym miesiącu będzie jednak szansa na poprawienie tych statystyk, ponieważ specjalny mammobus będzie do dyspozycji pacjentek w czterech miejscowościach. 15 i 16 listopada stanie w Bychawie przy Szpitalu Powiatowym przy ul. Piłsudskiego, 19 listopada będzie w Strzyżewicach przy Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska, dzień później, czyli 20 listopada pojawi się w Krzcznowie przy Urzędzie Gminy przy ul. Spokojnej oraz w Bełżycach przy Miejskim Domu Kultury przy ul. Tysiąclecia. W tym ostatnim miejscu ambulans będzie czekać na panie także 21 listopada. Mammobus będzie odwiedzać wymienione miejscowości za kilka dni, ale zainteresowane tą propozycją pacjentki już mogą się rejestrować. By to zrobić wystarczy zgłosić się z numerem PESEL telefonicznie pod numer: 58 666 2 444 lub 801 080 007 między 8.00 a 20.00, a w soboty i niedziele od 9.00 do 18.00. Rejestracji można dokonać również na stronie internetowej: www.fado.pl.

 
Oferta jest kierowana do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, ponieważ to w tej grupie wiekowej jest notowany największy wzrost zachorowań na nowotwór złośliwy, jakim jest rak piersi. Pacjentki nie muszą mieć żadnych skierowań. Wystarczy, że zabiorą ze sobą dowód osobisty i, jeśli posiadają, wyniki poprzednich mammografii. Badania są bezpłatne, ponieważ Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Panie nie objęte programem mogą wykonać badanie odpłatnie na podstawie zaświadczenia lekarskiego. Lekarze przypominają, że rak w porę wykryty jest całkowicie wyleczalny, a mammografia, czyli rentgenowskie badanie piersi, jest najbardziej skuteczną metodą wykrywania wczesnych objawów raka piersi. Specjaliści uspokajają, że jest ona bezpieczna i wykonywana przy użyciu minimalnej dawki promieniowania rentgenowskiego. Finansowane przez NFZ badania są prowadzone przez Centrum Usług Medycznych "Fado" z Gdyni.
Powrót