"Zasmakuj w tradycji" podsumowane

27-02-2015

Podsumowanie projektu „Zasmakuj w tradycji” już za nami…Dzisiaj w Sali Konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Lublinie spotkali się członkowie Lokalnych Grup Działania – „Kraina wokół Lublina”, Ziemi Kraśnickiej oraz Ziemi Biłgorajskiej.

Na początku spotkania koordynator projektu Pani Jolanta Rymarz , Prezes Zarządu LGD „Kraina wokół Lublina” – Paweł Pikula, Prezes Zarządu LGD Ziemi Kraśnickiej – Wioletta Wilkos oraz Dyrektor Biura LGD Ziemi Biłgorajskiej – Waldemar Sawastynowicz przedstawili swoje doświadczenia oraz dokonania związane z realizacją projektu. Następnie swoją wiedzą na temat produktów lokalnych podzieliła się dr Ewa Bekier- Jaworska, która wygłosiła wykład zatytułowany „Lokalne i tradycyjne produkty żywnościowe szansą zwiększenia atrakcyjności ziemi lubelskiej, kraśnickiej oraz biłgorajskiej.

Ważnym punktem spotkania była prezentacja filmu podsumowującego realizację projektu oraz przewodnika kulinarnego „Trzy Krainy smaku – Historia, Ludzie, Kultura” autorstwa Waldemara Sulisza.

Zasmakuj w tradycji to projekt współfinansowany ze środków europejskich w ramach działania 421 wdrażanie projektów współpracy Oś 4 LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 realizowany przez partnerów: LGD „Kraina wokół Lublina, LGD Ziemia Biłgorajska, LGD Ziemi Kraśnickiej. Idea projektu opiera się na organizowaniu warsztatów kulinarnych, podczas których odkrywane są dawne smaki, potrawy, przepisy… Niektóre już zapomniane, inne wciąż pamiętane i obecne na stołach w wielu domach... Istotne jest również wskazanie możliwości wykorzystania tradycyjnych potraw i samych produktów jako pomysłu na rozwijanie własnej przedsiębiorczości.