Zaplanowane inwestycje

04-10-2012

Powiat Lubelski stara się o dotacje na przebudowę kolejnych dróg w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. W zakończonym właśnie naborze wniosków samorząd powiatowy złożył dokumenty o przyznanie dofinansowania na trasy Dąbie - Sobieska Wola - Giełczew oraz Niedrzwica Duża - Krebsówka - Osmolice.Pierwsza inwestycja ma być realizowana razem z gminami, Krzczonów i Wysokie, a druga z gminami Niedrzwica Duża i Strzyżewice.

Jeśli pieniądze z budżetu państwa zostaną przyznane, prace zostaną wykonane w przyszłym roku. Droga powiatowa Dąbie - Sobieska Wola - Giełczew ma być przebudowana na odcinku o długości ponad 8,5 kilometra. Szacuje się, że prace mogą kosztować około 3 milionów 700 tysięcy złotych, z czego Gmina Wysokie ma wyłożyć na ten cel ponad 820 tysięcy, Gmina Krzczonów około 470 tysięcy, a Powiat Lubelski 1 milion 300 tysięcy złotych. Reszta ma pochodzić z budżetu państwa. Druga "schetynówka" to przebudowa prawie 7,5 kilometra trasy Niedrzwica Duża - Krebsówka - Osmolice. Wartość kosztorysowa tej inwestycji to prawie 3 miliony 600 tysięcy złotych, w tym wkład Gminy Niedrzwica Duża ma wynieść 730 tysięcy, Gminy Strzyżewice ponad 530 tysięcy, a Powiatu Lubelskiego prawie 1 milion 260 tysięcy. --- Ostateczne koszty obydwu inwestycji będą znane po rozstrzygnięciu przetargów na wykonanie robót. Decyzje o przyznaniu dofinansowania powinny być znane za kilka miesięcy. Według obecnych zasad samorządy mogą się starać o przyznanie z budżetu państwa do 30 procent wartości inwestycji, resztą muszą pokryć z własnych budżetów. Nie wykluczone jednak, że te proporcje zostaną zmienione, ponieważ Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zamierza zwiększyć udział państwa w finansowaniu inwestycji w ramach NPPDL do 50 procent. Projekt zmian jest już gotowy, ale ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, choć mają dotyczyć m.in. już złożonych wniosków. Jeśli rozstrzygnięcia będą pozytywne dla samorządów, będą one mogły poprawić dokumenty.