Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Zalecenia dla specjalistów pracujących w tzw. interwencji kryzysowej w czasie pandemii

29-04-2020

W sytuacji pandemii koronawirusa różne osoby oraz instytucje zaangażowane są w pomoc udzielaną dzieciom, młodzieży , dorosłym oraz często całym rodzinom. Aktualnie szczególnie warto jest zadbać o swoją kondycję psychofizyczną, by w sposób profesjonalny okazywać konkretną pomoc i wsparcie, a nie jedynie przyjmować postawę współczującą.

SPECJALISTO TZW. INTERWENCJI KRYZYSOWEJ…

 1. Bądź współczujący,  życzliwy i pomocny wobec wszystkich, którzy są dotknięci skutkami pandemii.
 2.  Nie traktuj osoby, której pomagasz,  jako przypadku lub ofiary rodzin chorych , ale jako osoby leczonej z powodu koronawirusa , wracającej do zdrowia, przebywającej w kwarantannie, członka rodziny osoby chorej, aby w ten sposób  zmniejszać stygmatyzację poszczególnych osób.
 3. Minimalizuj oglądanie, czytanie i słuchanie wiadomości, które wywołują strach lub niepokój.
 4. Szukaj informacji z rzetelnych źródeł, które w sposób praktyczny pomogą chronić siebie i innych, np. wiadomości WHO oraz Ministerstwa  Zdrowia.
 5. Chroń siebie i innych przed zakażeniem koronawirusem.
 6. Konsultuj się telefonicznie , mailowo z najbliższymi, sąsiadami, współpracownikami.
 7. Doceń pracowników służby zdrowia oraz innych osób i służb niezbędnych w czasie pandemii.
 8. Jeśli odczuwasz STRES i związane z nim odczucia – jest to NORMALNE w aktualnej sytuacji – NIE OZNACZA TO JEDNAK, ŻE NIE MOŻESZ WYKONYWAĆ SWOJEJ PRACY I ŻE JESTEŚ SŁABY.
 9. Zadbaj o siebie – sen, odpoczynek, odżywianie, aktywność fizyczna, kontakt z rodziną i znajomymi (telefon,  mail,  skype), natomiast UNIKAJ UŻYWEK, które pogarszają stan psychofizyczny organizmu – obniżają odporność.
 10. Odstresowuj się – właściwy oddech, pozytywne myślenie, wizualizacja przyjemnych rzeczy, odpoczynek na łonie przyrody, słuchanie muzyki, kolorowanie relaksacyjne, porządki w najbliższym otoczeniu, gotowanie ulubionych potraw, wydzielanie czasu i miejsca wyłącznie dla siebie oraz z innymi;
 11. Proś o wsparcie społeczne, jeśli pozostajesz w izolacji od rodziny ze względu na pracę.
 12. Stosuj komunikaty i formy wsparcia dostosowane do wieku, poziomu rozwoju, stanu zdrowia oraz rodzaju niepełnosprawności osób potrzebujących.

 

Uwzględnianie w/w zaleceń przyczyni się z pewnością do tego, że okazywana przez specjalistów szeroko rozumiana pomoc w czasie pandemii będzie skuteczniejsza m.in. dlatego, iż osoby pomagające będą silniejsze  w aspekcie psychicznym i  fizycznym, i tym samym mniej zmęczone oraz szybciej regenerujące się do dalszej, tak potrzebnej  pracy.

 

 Materiał opracowała pedagog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bychawie – mgr Teresa Głazik na podstawie zaleceń Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego.

Powrót