Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Zagraniczne staże uczniów ZST z Bełżyc

17-01-2014

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki z Bełżyc będą rozwijać swoje umiejętności we Włoszech. Jeszcze w tym miesiącu pierwsza grupa rozpocznie staż zawodowy w miejscowości Spoleto.

Przygotowania do wyjazdu trwały od wielu miesięcy. Rekrutacja chętnych rozpoczęła się jeszcze przed wakacjami. Lista kandydatów powstała we wrześniu, a od października w szkole jest prowadzony dodatkowy kurs języka włoskiego. - W sumie na staże w trzech grupach wyjedzie 30 uczniów z klas drugich, trzecich i czwartych technikum specjalności technik żywienia i usług gastronomicznych. Przez trzy tygodnie będą tam zdobywać nowe doświadczenia, poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności językowe - mówi Informacyjnej Agencji Samorządowej dyrektor ZST w Bełżycach Wiesław Choduń. Uczniowie będą pracować w restauracjach, pubach, hotelach i innych lokalach gastronomicznych. 
 
Chętnych było zdecydowanie więcej. Dokonując selekcji członkowie komisji rekrutacyjnej brali pod uwagę m.in. średnią ocen z przedmiotów zawodowych, zaangażowanie społeczne w życie szkoły, zainteresowania. 
 
Pierwsza 10-osobowa grupa wyjedzie do Włoch pod koniec stycznia, druga pojedzie w lutym, a trzecia na przełomie marca i kwietnia.
 
Zagraniczne staże uczniów ZST są możliwe dzięki wsparciu Unii Europejskiej w ramach programu "Leonardo Da Vinci". Projekt pod nazwą "Staże zawodowe gwarancją powodzenia" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 

Dla uczniów z Bełżyc będzie to pierwsza, po wielu latach, okazja odbycia zagranicznego stażu zawodowego, ale szkoła już szykuje kolejne takie propozycje. - W najbliższym czasie będziemy się starać o środki na wyjazdy nie tylko do Włoch, ale być może także do Hiszpanii czy Portugalii - zapowiada dyrektor Choduń. Jego zdaniem zagraniczne staże dla kucharzy, tynkarzy, murarzy i uczniów innych kierunków, także ze szkoły zawodowej, będą stałym punktem oferty edukacyjnej bełżyckiej placówki. 

Dyrekcja ZST ma nadzieję, że perspektywa wyjazdów będzie ważnym argumentem przy wyborze szkoły dla uczniów kończących gimnazja. W najbliższą sobotę 18 stycznia ZST zaprasza ich na kolejne zajęcia. Spotkania nie mają formy typowych dni otwartych, ale praktycznych pokazów i warsztatów, które prowadzą uczniowie szkoły i nauczyciele poszczególnych kierunków. 

Szczegóły tej propozycji można znaleźć na stronie: www.zst-belzyce.pl
Powrót