Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Za nami Samorządowe Forum Województwa Lubelskiego

28-05-2019

23 maja w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyło się Samorządowe Forum Województwa Lubelskiego zorganizowane z okazji 20-lecia funkcjonowania samorządów wojewódzkich i powiatowych oraz 15-lecia członkostwa Polski w Unii Europejskiej.

Gośćmi Forum byli przedstawiciele samorządów, marszałkowie i starostowie pełniący te funkcje w ostatnim 20-leciu, wójtowie, burmistrzowie i prezydenci obecnej kadencji, a także przedstawiciele środowisk naukowych i gospodarczych.
 
Forum zostało zorganizowane przez Województwo Lubelskie, Powiat Lubelski i Instytut Rozwoju Samorządu Terytorialnego Województwa Lubelskiego. Uroczystość objął Honorowym Patronatem Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.
 
Wydarzenie zainaugurowała Msza św. w Archikatedrze Lubelskiej w intencji pracowników samorządowych, celebrowana przez Jego Ekscelencję Arcybiskupa Stanisława Budzika. Następnie poczty sztandarowe wraz z gośćmi przemaszerowały do gmachu Centrum Spotkania Kultur, gdzie rozpoczęła się główna część uroczystości, którą otworzył Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Przypomniał on początki polskiej samorządności i podsumował 20 lat jej funkcjonowania. Następnie głos zabrał Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński. Tematyka jego wystąpienia koncentrowała się na kwestii wykorzystywania funduszy unijnych. Minister Przedsiębiorczości i Technologii Jadwiga Emilewicz w swoim  przemówieniu nawiązała do rocznicy 450-lecia zawarcia Unii Lubelskiej. List do samorządowców w imieniu Premiera Mateusza Morawieckiego przeczytała Poseł Elżbieta Kruk. Głos zabrał także Starosta Lubelski Zdzisław Antoń.
 
W programie Forum były również panele dyskusyjne:
  • I sesja plenarna „20 lat samorządów wojewódzkich i powiatowych”
  • II sesja plenarna „15 lat wstąpienia Polski do Unii Europejskiej”
  • III sesja plenarna „Innowacyjny Samorząd – Samorząd Przyszłości”
Kulminacyjnym punktem uroczystości była Gala z wręczeniem na ręce Starostów z województwa lubelskiego Aktów Jubileuszowych z okazji 20-lecia przekazania przez Rzeczpospolitą Polską wspólnocie samorządowej odpowiedzialności za sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym. Samorządowe Forum Województwa Lubelskiego uświetnił koncert Orkiestry Symfonicznej im. H. Wieniawskiego z udziałem artystów sceny operowej.
Powrót