Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Z komputerem za pan brat

25-05-2012

Dzieci i młodzież upośledzona umysłowo, tak jak ich zdrowi rówieśnicy, powinny mieć możliwość kształcenia informatycznego. O tym, że takie osoby, mimo swoich dysfunkcji, potrafią wykorzystywać komputer i internet do nauki, zabawy i rozwoju, kolejny raz udowodnili uczestnicy Ogólnopolskiego Konkursu Wielozmysłowego Poznawania Świata „Edukacja XXI wieku”, który odbył się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bystrzycy w powiecie lubelskim.

Wbrew oficjalnej nazwie, spotkanie miało bardziej charakter festynu, niż typowych zawodów. – Chodziło nam przede wszystkim o dobrą zabawę, integrującą niepełnosprawne dzieci i młodzież z różnych ośrodków. Natomiast w konkursie, organizowanym dla osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym, zadania nie były bardzo trudne, ale wymagające od uczestników umiejętności pisania tekstów, wyszukiwania informacji czy wykorzystywania innych możliwości nowoczesnych technologii – relacjonuje dyrektor SOSW w Bystrzycy Jerzy Banaszek.
W spotkaniu wzięło udział około 100 przedstawicieli domów pomocy społecznej i ośrodków wsparcia z: Bychawy, Firleja, Świdnika, Załucza, Lublina, a także Miłakowa na Mazurach oraz z Bystrzycy. Do konkursu przystąpiło 32 zawodników, a nagrodę główną, czyli laptopa, zdobył jeden z podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy z Bychawy.
Oprócz zajęć komputerowych, uczestnicy spotkania obejrzeli przedstawienie teatrzyku szkolnego, a także brali udział w warsztatach ceramicznych i plastycznych, konkurencjach sportowych oraz innych zabawach integracyjnych. Jedną z najpopularniejszych atrakcji była, przygotowana po raz pierwszy, jazda na koniach oraz, tradycyjna biesiada przy pieczonych kiełbaskach i innych pysznościach.
Ogólnopolski Konkurs Wielozmysłowego Poznawania Świata w Bystrzycy to jedyna taka impreza w Polsce, podczas której osoby niepełnosprawne przełamują stereotyp, że z powodu swoich dysfunkcji nie mogą korzystać ze zdobyczy techniki. Chociaż w tradycyjnym systemie edukacyjnym osoby z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym i znacznym nie obejmuje nauczanie informatyki, uczestnicy spotkań w Bystrzycy przekonują, że chcą i przy odpowiedniej pomocy potrafią korzystać ze zdobyczy techniki. Według ekspertów rozwój intelektualny takich osób, bez względu na wiek, może się kształtować, przy dobrym wspomaganiu, na poziomie normalnie rozwijającego się 4 – 6-latka. W ośrodkach, w których są prowadzone zajęcia z wykorzystaniem komputerów, dzieci nie potrafiące choćby napisać kilku liter, przy pomocy klawiatury piszą, czytają, a nawet korzystają z internetu czy poczty elektronicznej.
Spotkania w Bystrzycy dają im możliwość zaprezentowania swoich umiejętności, a przy okazji zabawy i integracji z rówieśnikami.
Powrót