Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Z Erasmusem w Europie

09-07-2019

Od stycznia 2019 roku w Zespole Szkół Zawodowych Nr 1 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego w Bychawie realizowany jest nowy projekt pn. „Z Erasmusem w Europie” finansowany ze środków programu Erasmus+.

Grupa 18 uczniów z klas technikum, kształcących się w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik informatyk i technik usług fryzjerskich, we wrześniu tego roku weźmie udział w 2-tygodniowym stażu zawodowym we Włoszech.
 
Ideą projektu jest, aby młodzi ludzie, przebywając za granicą, poza zdobywaniem umiejętności i doświadczenia zawodowego, poznali nową kulturę, język, zdobyli umiejętność nawiązywania kontaktów itp. W tym celu zorganizowany został moduł przygotowawczy składający się z zajęć prowadzonych przez pedagoga szkolnego, policjanta i kursu językowego. Przybliżyły im one słownictwo zawodowe, zasady korzystania z komunikacji czy też kulturę Włoch oraz wiele innych zagadnień, które mogą okazać się przydatne podczas pobytu za granicą i realizacji stażu.
 
Przygotowanie pedagogiczne odbyło się w postaci cyklu spotkań, które miały na celu przygotowanie młodzieży do wyjazdu na praktyki, uświadomienie zagrożeń i pomoc w radzeniu sobie w codziennych sytuacjach. W prowadzeniu tych zajęć pomógł nam nasz dzielnicowy z Posterunku Policji w Bychawie asp. sztab. Marek Dulbas. Nowością w ramach projektu jest szkolenie z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Przygotowanie kulturowe składało się z cyklu warsztatów koncentrujących się na kwestiach tradycji, kultury, historii oraz teraźniejszości Włoch.
 
Bardzo ważnym elementem przygotowań do wyjazdu zagranicznego był intensywny kurs języka włoskiego. Tematyka zajęć związana była ściśle ze specyfiką planowanego przedsięwzięcia tzn. duży nacisk położony został na słownictwo używane w codziennym życiu (sklep, środki komunikacji, lekarz itp.) oraz na fachowym słownictwie branżowym /mechanik, informatyk i fryzjer/. Lektorat języka włoskiego był prowadzony przez Małgorzatę Butryn. Szkolnym koordynatorem projektu jest pedagog szkolny Janusz Sagan.
 
Każdy z uczestników po zakończeniu stażu dostanie certyfikat odbycia stażu wystawiony przez włoską organizację partnerską Azzurra Societa Cooperativa Sociale oraz unijny dokument Europass Mobilność potwierdzający nabyte kwalifikacje zawodowe, honorowany na terenie Unii Europejskiej.
 
Wszystkie koszty związane z udziałem w projekcie tj. kurs językowy, pedagogiczny i kulturowy, przelot, pobyt wraz z wyżywieniem, ubezpieczenie, koszty organizacji stażu, finansowane są ze środków programu ERASMUS+.

We wrześniu, po powrocie z Włoch, rozpocznie się rekrutacja kandydatów na staż zawodowy w Barcelos  w Portugalii. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych i odważnych.

Powrót