Aktualności

Zdjęcie Artykułu

XXI Międzynarodowa Gala Orkiestr Dętych Bychawa 2018

20-06-2018

„Czym jest muzyka? Nie wiem. Może po prostu niebem z nutami zamiast gwiazd…”. Tymi słowami konferansjerzy rozpoczęli XXI Międzynarodową Galę Orkiestr Dętych w Bychawie.

Gala odbyła się w piękną, prawdziwie letnią niedzielę 10 czerwca w malowniczej scenerii przyszkolnego ogrodu Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie. Po mszy św. w bychawskim kościele barwny muzyczny korowód przewędrował do szkolnego amfiteatru, w którym czekała już zgromadzona publiczność i odświętnie udekorowana scena. Po krótkim wystąpieniu Dyrektora Zespołu Szkół Henryka Dudziaka, który od lat inspiruje i wspiera artystyczne inicjatywy, nastąpiło oficjalne otwarcie Gali, którego dokonał Starosta Lubelski Paweł Pikula.
 
Na scenie zaprezentowało się dziewięć orkiestr:
  • Dziecięca Orkiestra Dęta „Wesołe Muzykanty" ze Lwowa,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta w Poniatowej,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP w Niedrzwicy Kościelnej,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Strzyżewice,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy Szkole Podstawowej im. Wincentego Witosa w Motyczu,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Wilkołaza,
  • Orkiestra Dęta Gminy Głusk,
  • Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki" z Bychawy,
  • Orkiestra Dęta z Korca na Ukrainie.
Licznie zgromadzona publiczność wysłuchała bogatego i różnorodnego repertuaru, począwszy od klasyki, przez chwytliwe szlagiery lat 70., 80. i 90., po najnowsze hity muzyki pop („Miłość w Zakopanem"). Wszystkie orkiestry zaprezentowały wysoki poziom artystyczny - efekt ciężkiej pracy, wielogodzinnych prób i przygotowań pod okiem swoich kapelmistrzów.
 
Widownia bawiła się wyśmienicie i wybrała swojego ulubieńca. „Nagroda publiczności” powędrowała do Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Motycza, która ujęła słuchaczy niebanalną aranżacją i dynamicznym wykonaniem. Oprócz wspomnianego odbyły się jeszcze dwa plebiscyty - na „Muzyczny talent” oraz na „Najmłodszego uczestnika”.
 
Po zakończeniu popisów orkiestr nadszedł czas na występy zaprzyjaźnionych grup artystycznych. Na scenie amfiteatru mogliśmy podziwiać Zespół Pieśni i Tańca ze Szkoły Podstawowej w Woli Gałęzowskiej, kapelę „Cyja", czyli zespoły grające „na ludowo", a także energetyzujący występ dziewcząt z zespołu „Boom wine crew" działającego przy Bychawskim Centrum Kultury.
 
Niedzielne święto muzyki zakończyło się wspólną zabawą z zespołem „The Time” i przepięknym, spektakularnym pokazem sztucznych ogni.
 
Powrót