Aktualności

Zdjęcie Artykułu

XVII Święto Chleba i XIV Święto Miodu za nami

15-09-2015

13 września br. w Lublinie pod patronatem Starosty Lubelskiego odbyły się dwie bardzo atrakcyjne pod względem kulturalnym imprezy – XVII Święto Chleba oraz XIV Święto Miodu.

Święto Chleba, które odbyło się 13 września w Muzeum Wsi Lubelskiej przez 17 lat swojej historii zyskało renomę nie tylko lokalną, ale też ogólnopolską. Zainteresowanie tegoroczną imprezą przerosło oczekiwania samych organizatorów – Cech Rzemiosł Spożywczych. Tłumy uczestników, prawie 50 wystawców, na straganach wyroby piekarnicze, jak i te „do chleba”, czyli tradycyjne wędliny, miody, oleje. Niekwestionowanym królem święta  był zaś tradycyjny, lubelski cebularz. Piekarze podziękowali też tym, którzy promują produkty regionalne, między innymi pieczywo. W gronie zasłużonych, którzy otrzymali tytuł honorowego piekarza, znalazł się starosta lubelski Paweł Pikula. Wśród atrakcji znalazły się warsztaty piekarskie dla dzieci, pokazy kulinarne, wypiek największego cebularza lubelskiego na świecie oraz jarmark produktów regionalnych i tradycyjnych.

swieto_chleba_1           chleb_2            chleb_3

XIV Święto Miodu odbyło się na Starym Mieście w Lublinie. W ramach Święta Miodu w Lublinie odbył się kiermasz sprzętu i produktów pszczelich. W intencji pszczelarzy odprawiono msze świętą a następnie pszczelarski korowód z pocztami sztandarowymi przeszedł do Trybunału pod przewodnictwem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Bychawy. Tam odbyły się uroczyste obrady Lubelskiego Koła Pszczelarzy. Wręczono odznaczenia osobom zasłużonym dla pszczelarstwa. Na stoiskach rozstawionych na Starym Mieście można było popróbować miodu a także miodów pitnych. Czas umilały gry i śpiewy zespołów ludowych. Na zakończenie odbył się koncert zespołu rockowego.  

miod_1           miod_2            miod_3

Powrót