Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Wstęp wolny-zapraszamy

09-02-2012

Dziewięć propozycji zgłoszono do najnowszej edycji literacko-kulinarnego konkursu z cyklu „...dla Mola”. Zwycięskie danie poznamy podczas finału, który odbędzie się w najbliższy piątek 10 lutego o 17.00 w Bychawskim Centrum Kultury.

Pomysłodawcami zabawy są czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej, którzy poprzez konkurs dowodzą, że książki można nie tylko czytać, ale też „smakować”. Takie jest właśnie zadanie uczestników, by czytając książki, szukali w nich elementów kulinarnych, a następnie, według tych receptur, przygotowali konkretne dania.

Tym razem hasło konkursu brzmiało „Przed ucztą dla Mola”. Czytelnicy musieli odnaleźć w książce z literatury pięknej opis przygotowywania, serwowania lub delektowania smakiem potraw albo napisać własny utwór: opowiadanie, wiersz lub bajkę, w którym znajdzie się opis potrawy, napoju, deseru czy przekąski.

Wśród zgłoszonych propozycji są: „Śniadanie Biedroneczki” według własnego opowiadania autorstwa Iwony Siwczak z Elizówki w gminie Niemce, kawa, którą delektuje się tytułowy bohater i jego przyjaciele z „Antykwariusza” Juliana Sancheza, „sałatka gyros” z powieści „Babskie gadanie” Izabeli Pietrzyk oraz „ryż po chińsku” danie, którego smak doceniają uczestnicy „Sylwestra u Romy” z „Kłamczuchy” Małgorzaty Musierowicz. Na tej liście znajdują się także: „cepeliny”, przygotowywane ręką Bernarda Ładysza, wielkiej klasy śpiewaka operowego, podczas rozmowy z autorem „Karier i legend” Wacławem Pankiem, „pierniczki Kubusia Puchatka” odnalezione w „Bajkach i rymowankach Kubusia Puchatka” przez członków Świerszczykowego Klubu Pożeraczy Liter ze Szkoły Podstawowej w Bychawie, sernik serwowany klientom „Herbaciarni pod morwami” Sharon'a Owens'a, a także „rurki z kremem” z „Pchły szachrajki” Jana Brze chwy oraz „nalewka z czarnego bzu” według Rosamundy Pilcher autorki „Powrotu do domu”.

Organizatorami konkursu i finalnego smakowania wykwintnych, literackich dań są: Miejska Biblioteka Publiczna oraz Kawiarnia Artystyczna „Złota Lira” w Bychawie, a głównym sponsorem sklep Małgorzaty Mazurek z Bychawy. Patronat honorowy sprawują starosta lubelski i burmistrz Bychawy, a wsparciem medialnym konkurs objęły: Panorama Powiatu, Informacyjna Agencja Samorządowa, Radio Lublin, Głos Ziemi Bychawskiej i portal bychawa.pl.

fot: Marek Matysek
Powrót