Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Wojciechów: Ocalić od zapomnienia

01-02-2012

„Jo wos chca powitać, serdecnie jak umia, Mówia gwaru wojciechosku, by kozden zrozumioł…” - to tylko próbka gwary używanej przez lata, przez mieszkańców Wojciechowa i okolic. By tę nietypową mowę ocalić od zapomnienia Gminny Ośrodek Kultury wydał książkę pod tytułem „Godumy po wojciechosku”. Jej promocja odbędzie się w najbliższy czwartek 2 lutego o 14.00 w sali kawiarnianej Wieży Ariańskiej w Wojciechowie.

Wydawnictwo powstało z inicjatywy Zuzanny Kowalskiej, współautorki wielu publikacji, poświęconych dziejom Ziemi Wojciechowskiej. Jest napisane tradycyjnym językiem, jednocześnie zachowuje niepowtarzalny, osobny sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości przez ludzi żyjących w tej części Lubelszczyzny. Jest to o tyle niezwykła pozycja, że została napisana nie przez naukowców czy znawców literatury polskiej, lecz przez mieszkańców, wykonujących na co dzień różne zawody, którzy zapisali swoje wspomnienia posługując się mową swoich ojców i dziadków.

Swoisty dokument odmian dialektowych występujących na Ziemi Wojciechowskiej, zawiera również spis ponad 100 przezwisk używanych dla rozróżnienia jej mieszkańców, często noszących to samo imię i nazwisko.

Autorzy publikacji mają nadzieję, że będzie ona stanowić choćby niewielki, wojciechowski wkład w zachowanie niezwykłej różnorodności i bogactwa polskiej mowy.

fot: Jaruga Piotr
Powrót