Wizyta Ambasadora Republiki Azerbejdżanu

21-04-2017

W dniu 20 kwietnia br. w Starostwie Powiatowym w Lublinie gościł Ambasador Republiki Azerbejdżanu – Pan Hasan Hasanov. W spotkaniu udział wzięli Starosta Lubelski – Pan Paweł Pikula, Członek Zarządu – Pan Dariusz Gajo, Naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lublinie - Pani Beata Janiszewska-Brudzisz, oraz Dyrektor Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach – Pani Elżbieta Kaszlikowska.

Ambasada Republiki Azerbejdżanu organizuje w Polsce szereg przedsięwzięć poświęconych historii stosunków między Azerbejdżanem, a Polską.
Głównym tematem spotkania było omówienie przedsięwzięcia umieszczenia tablicy pamiątkowej na terenie szkoły, której organem prowadzącym jest Powiat Lubelski. W Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach zostanie umieszczona tablica pamiątkowa w hołdzie wybitnemu Polakowi – astronomowi i matematykowi Mikołajowi Kopernikowi, a impulsem do tej inicjatywy jest książka wydana w Azerbejdżanie w XIX w. przez azerbejdżańskiego historyka Abbasguluaga Bakichanowa poświęcona popularyzacji teorii tego światowej sławy naukowca. Całość tego przedsięwzięcia sfinansowana zostanie przez stronę azerbejdżańską.
Podczas spotkania rozmawiano także o wspólnej wymianie kulturowej między Polską a Azerbejdżanem i innymi formami współpracy.
W Bełżycach Ambasador zwiedził szkołę i spotkał się z przedstawicielami lokalnej władzy. Uroczystość wmurowania tablicy planowana jest 6 czerwca br. podczas Festiwalu Nauki.
W Zespole Szkół im. M. Kopernika w Bełżycach ogłoszony został konkurs geograficzny pn. „Azerbejdżan kraj egzotyczny, daleki lecz… bliski! Konkurs przeznaczony jest dla uczniów ZS w Bełżycach.