Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Wielkie otwarcie fabryki Varroc Lighting Systems

27-02-2020

26 lutego 2020r. w Niemcach - Powiat Lubelski nastąpiło otwarcie zakładu produkcyjnego Varroc Lighting Systems. Firma Varroc to jeden z największych na świecie producentów oświetlenia do wielu typów samochodów osobowych i dostawczych. W lampy tej firmy wyposażone są samochody takich światowych marek jak: Volkswagen, Audi, Bentley, Fiat, Jaguar czy Tesla.

W uroczystościach otwarcia zakładu brali udział przedstawiciele najwyższego kierownictwa firmy na czele z  Stephanem Vedie, prezesem i dyrektorem generalnym VLS oraz Tarang Jain dyrektorem zarządzającym VLS. Realizatora obiektu, firmę Panattoni reprezentowała Dorota Jagodzińska-Sasson dyrektor generalny. Ze strony Powiatu Lubelskiego uczestniczył Artur Rumiński sekretarz. W uroczystościach wzięli  również udział Krzysztof Urbaś wójt Gminy Niemce oraz przedstawiciele  lokalnych władz samorządowych i Miasta Lublin. W roli gospodarza wystąpił Artur Grudzień dyrektor fabryki.

Stephane Vedie podczas otwarcia powiedział, że inwestycja w nową fabrykę to kolejny krok w globalnym rozwoju firmy. Pozwoli na utrzymanie konkurencyjności w branży. Strategiczne położenie zakładu w regionie lubelskim, który jest zapleczem wykwalifikowanych pracowników, pozwoli na dalsze dostarczanie klientom innowacyjnych produktów wysokiej jakości w konkurencyjnej cenie.

Do końca roku w nowej fabryce docelowo powstanie około 400 miejsc pracy. Poza stanowiskami produkcyjnymi firma szuka ekspertów z wyższym wykształceniem technicznym i osób, które chcą się rozwijać zawodowo w obszarze technicznym. Żeby zadbać o przyszłe kształcenie odpowiednich kadr firma nawiązała współpracę z Zespołem Szkół w Niemcach.

Nowo powstała fabryka ma 25 tys. mkw. powierzchni.  Jest zrobotyzowana i wyposażona w specjalistyczne maszyny produkcyjne, lakiernię, napylarki do metalizowania i specjalistyczne linie montażowe. Powstają w niej lampy przednie różnych typów. Docelowa, roczna wydajność produkcyjna szacowana jest na 3,6 mln sztuk.

Podstawową przyjętą wytyczną projektową zakładu jest ergonomia procesów wytwarzania pozwalająca na osiągnięcie najwyższego poziomu wydajności, pozwalająca jednocześnie na elastyczność i zmienność produkcji. Jednym z  innowacyjnych rozwiązań wdrożonym w nowym zakładzie jest tzw. Wirtualna Fabryka 4K, która została opracowana przez inżynierów Varroc. Program organizuje komunikację online w procesach produkcji, w czasie rzeczywistym.

Nowo otwarty zakład jest drugą, po zrealizowanym pod koniec 2017 r. Centrum Inżynierii w Krakowie, lokalizacją firmy w Polsce i dwunastą fabryką Varroc na świecie. Centrala firmy znajduje się w amerykańskim Plymouth. Firma zatrudnia ponad 8500 pracowników w 17 oddziałach na całym świecie.

Znaczącą rolę w procesie przygotowania inwestycji do realizacji odegrał Powiat Lubelski i pracownicy Starostwa Powiatu w Lublinie prowadzący opiekę administracyjną nad tym kluczowym projektem. Tempo przeprowadzonych prac oraz wynik współpracy z inwestorami pokazują profesjonalizm i efektywność współdziałania samorządu z inwestorami. Stanowi przykład dla kolejnych realizacji, możliwości dalszego rozwoju i wskazuje kolejne potencjały inwestycyjne.

Ostatnio Powiat Lubelski jest bardzo aktywny w sferze pozyskiwania i tworzenia nowych innowacyjnych projektów gospodarczych. W porozumieniu z Instytutem Elektrotechniki w Warszawie tworzone jest Biuro Konstrukcyjno Wdrożeniowe Automotive w Piotrowicach. W marcu br. zostanie otwarty Inkubator Przetwórstwa Pszczelarskiego w Pszczelej Woli. Aby dalej rozwijać współpracę gospodarczą, w najbliższym czasie uruchomi swoją działalność Powiatowe Biuro Biznes Lubelskie. Będzie się ono zajmowało pozyskiwaniem inwestorów oraz koordynacją  ich projektów w oparciu o rozwiązania strategiczne i planistyczne Województwa i Powiatu Lubelskiego - wylicza Artur Rumiński. Wszystkie omawiane projekty są ściśle powiązane z procesami edukacyjnymi i wdrażaniem  nowych, potrzebnych gospodarczo kierunków kształcenia w naszych szkołach. Powiat Lubelski zaczyna szeroko wykorzystywać swój potencjał i przewagi konkurencyjne.

 Na obrazku znajduje się grupa ludzi przecinających wstęgę w nowo otwartej fabryce

 

Na obrazku znajduje się grupa ludzi oglądających fabrykę

Powrót