Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Weekend w powiecie

13-06-2014

Najbliższy weekend w powiecie lubelskim będzie obfitować w wiele imprez artystycznych i plenerowych dla miłośników muzyki, a także smakoszy tradycyjnych potraw i owoców.

W sobotę 14 czerwca w Centrum Kultury i Promocji Gminy Strzyżewice w Piotrowicach odbędzie się po raz ósmy Ogólnopolski Festiwal Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej "Lubelski Talent". Do udziału w tegorocznej edycji imprezy zgłosiło się ponad 70 wykonawców, którzy przesłali organizatorom nagrane materiały demo. Po ich przesłuchaniu członkowie komisji zaprosili na finałowe przesłuchania 32 wokalistów, nie tylko z województwa lubelskiego, ale również z Małopolski, Mazowsza i Podkarpacia. Przesłuchania rozpoczną się o 11.00, a koncert galowy laureatów festiwalu odbędzie się podczas podsumowania sezonu artystycznego, połączonego z obchodami "Nocy Świętojańskiej", które odbędzie się 21 czerwca.

W niedzielę 15 czerwca o 10.00 na lotnisku w Radawcu rozpocznie się czwarty Festiwal Wieprzowiny. Będą konkursy kulinarne, degustacja darmowych potraw, wesołe miasteczko dla dzieci, a także koncerty i występy artystyczne. Gwiazdą wieczoru będzie Ania Wyszkoni, a oprócz niej publiczność będą bawić Andrzej Grabowski, kabaret "Chyba, discopolowa grupa "Diadem", zespół "Drewutnia" oraz orkiestra dęta ze szkoły w Motyczu Leśnym. Festiwal zakończy pokaz fajerwerków.
 
Również w niedzielę zapraszamy na Jarmark Firlejowski w Dąbrowicy, wsi która, tak jak stolica regionu, Lublin w 2017 roku będzie obchodzić 700-lecie. Podobnie jak Lublin również Dąbrowica największy rozwój przeżyła w złotej epoce jagiellońskiej, gdy magnacki ród Firlejów właśnie tę wieś wybrał na swoją rodową miejscowość. Do znakomitej przeszłości niewielkiej Dąbrowicy nawiązują organizatorzy jarmarku, który rozpocznie się o 13.00 w ogrodach przy zachowanej wieży dawnego renesansowego pałacu Firlejów, stanowiącej dziś fragment zespołu Domu Rekolekcyjnego "Spotkania" Archidiecezji Lubelskiej. W części historyczno-kulturalnej będzie można obejrzeć scenki z życia dworu magnackiego, z tańcami, pokazami musztry, fechtunku, a także z koncertami pieśni i renesansowej muzyki z czasów Firlejów. Do wspólnej zabawy będą zachęcać publiczność Lubelskie Bractwo Rycerskie im. Xsięcia Jeremiego Wiśniowieckiego i Zespół Tańca Dawnego "Belriguardo", a dla melomanów przygotowano koncert organisty Marka Bochnaka, Chóru "Benedictus" i folkowej kapeli "Drewutnia". Organizatorzy zachęcają również na kiermasz tradycyjnych kulinariów i rękodzieła oraz występy folklorystyczne w wykonaniu kół gospodyń wiejskich z gminy Jastków i Zespołu Pieśni i Tańca "Dąbrowica", który niedawno świętował 40-lecie.
 
Niezwykle atrakcyjnie zapowiadają się także dwie inne niedzielne imprezy - "Lubelskie Święto Chleba pod Zamkiem" i "Owocobranie na Elizówce". Tegoroczne święto pod zamkiem w Lublinie rozpocznie się o 10.00 i będzie się odbywać pod hasłem "Chleb - to tak łatwo powiedzieć". Festynowi będą towarzyszyć Lubelskie Targi Rzemiosła Piekarskiego i Cukierniczego. Po raz trzeci będzie też bity rekord na "Największy Cebularz Lubelski Na Świecie", który zostanie potem podzielony i rozdany publiczności. 
Gwiazdami imprezy Lubelskiego Rynku Hurtowego w Elizówce będą Liber&Natalia Szroeder, zespół "Cliver", śpiewający sobowtór Maryli Rodowicz i laureatka niedawnego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu - Sylwia Grzeszczak.
Podczas festynu w Elizówce swoje stoisko promocyjne będzie mieć Powiat Lubelskim, natomiast pozostałym wydarzeniom patronuje starosta Paweł Pikula.
 
Powrót