Aktualności

Zdjęcie Artykułu

W jedności siła

24-10-2013

Po raz kolejny poruszony został temat dotyczący wspólnej realizacji przez powiaty województwa lubelskiego projektów współfinansowanych ze środków unijnych. Tym razem na zaproszenie TVP Lublin Starosta Lubelski Paweł Pikula był gościem programu „Pytania Panoramy”- cyklicznego programu emitowanego w dni powszednie o godz. 20.00.

 
Starosta Lubelski mówił głównie o tym, że kolejny raz Powiat Lubelski zdecydował się być liderem co najmniej dwóch kluczowych dla regionu projektów. Oprócz Starosty Lubelskiego Pawła Pikuli gośćmi programu byli Starosta Opolski Zenon Rodzik oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Krzysztof Hetman.
 
Planowana jest realizacja projektów dotyczących szpitali powiatowych, dróg powiatowych oraz szkół zawodowych. Zabierając głos Starosta Lubelski powiedział: ”Myślę, że łatwiej w ten sposób będzie pozyskać pieniądze, a przede wszystkim przedstawić Zarządowi Województwa Lubelskiego projekty systemowe. Pomysł wspólnego ubiegania się o fundusze unijne powstał na bazie doświadczenia z realizacji „mega projektu drogowego”, który zakończył się sukcesem.
 
 
Zaproszony do programu Marszałek Województwa Lubelskiego powiedział –„Cieszę się, że powstają takie projekty. Świadczy to, że jest zgodna współpraca między powiatami.
 
Impulsem do wspólnej realizacji w/ w projektów było to, że mamy porównywalne problemy, np. w służbie zdrowia – wszystkie szpitale są niedoinwestowane. O trafności pomysłu świadczy fakt, że trzy projekty, które zostały zgłoszone do Marszałka Województwa Lubelskiego zostały przyjęte przez starostów jednomyślnie” - dodał Starosta Lubelski Paweł Pikula.
 
Redaktor prowadząca program zwróciła również uwagę na I miejsce Powiatu Lubelskiego za dokonanie największych inwestycji w infrastrukturę techniczną w rankingu organizowanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego WSPÓLNOTA w kategorii powiatów w skali całego kraju oraz II miejsce w rankingu wykorzystania funduszy unijnych.
 
Starosta Lubelski Paweł Pikula powiedział, że w tym przypadku głownie zaważyła statystyka z trzech ostatnich lat, szczególnie projekty drogowe, ale nie bez znaczenia są inwestycje realizowane w służbie zdrowia czy też w oświacie.
Na koniec programu Marszałek Województwa Lubelskiego dodał:” Jestem dumny, że mamy takich starostów. To pokazuje , że nasze województwo regionem, w którym coś się dzieje, a potwierdzeniem jest zajęcie I miejsca przez Powiat Lubelski w rankingu czasopisma WSPÓLNOTA”.
 
Projekty, o których mowa w programie telewizyjnym będą realizowane w latach 2015 - 2018.
 
Zobacz:
 
Powrót