Aktualności

Zdjęcie Artykułu

VII Powiatowa Konferencja Szkół Zawodowych

12-03-2019

8 marca br. odbyła się VII Powiatowa Konferencja Szkół Zawodowych pn. „SZKOŁA BRANŻOWA SZANSĄ NA DOBRY START I PEWNĄ PRZYSZŁOŚĆ”.

W tym roku została zorganizowana w Zespole Szkół im. ks. Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie. Skierowana była do młodzieży gimnazjalnej i uczniów szkół podstawowych w celu prezentacji oferty edukacyjnej szkół, których organem prowadzącym jest Powiat Lubelski.
 
Oficjalnego otwarcia dokonał Starosta Lubelski Zdzisław Antoń, który podkreślił, że wybór szkoły to ważna i odpowiedzialna decyzja, mogąca zaważyć na całym późniejszym życiu młodego człowieka. Odwołał się do swoich doświadczeń i zachęcał do zapoznania się z ofertą edukacyjną naszych szkół na rok 2019/2020.
 
Pani Katarzyna Nowosad, Naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Lublinie, podkreślała, że szkoły Powiatu Lubelskiego są placówkami z wieloletnią tradycją, oferują profesjonalną i wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, która umiejętnie przygotowywuje młodzież do dalszego kształcenia oraz podejmowania wyzwań zawodowych. Szkoły dysponują nowoczesnymi i bardzo dobrze wyposażonymi pracowniami oraz uczestniczą w projektach unijnych, a także mogą się pochwalić atrakcyjną ofertę edukacyjną uwzględniającą potrzeby rynku pracy.
 
Prelegenci mówili o możliwościach, jakie ma przed sobą absolwent gimnazjum i szkoły podstawowej podejmujący decyzję o wyborze dalszej drogi zawodowej. Program imponował różnorodnością. Zaprezentowane zostały następujące tematy: „Trendy na rynku pracy, szkolnictwo branżowe”- doradca zawodowy Pan Piotr Dziurda, „Edukacja ekonomiczna NBP dla szkół” - Pan Marek Momot, przedstawiciel NBP Oddział Okręgowy w Lublinie. Podczas konferencji Pani Justyna Gutek, Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Załuczu jako absolwentka Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie ze  wzruszeniem opowiedziała i przybliżyła uczestnikom konferencji swoją ścieżkę kariery.
 
Kolejnym punktem programu były konkursy tematyczne z nagrodami dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz podsumowanie i rozstrzygnięcie konkursu filmowego „Kwiatek w obiektywie”. Młodzież bardzo chętnie uczestniczyła w przygotowanych dla nich konkursach: informatycznym, motoryzacyjnym i konkursie na temat przedsiębiorczości i ekonomii w praktyce szkolnej. Emocji było co niemiara, co zostało uwiecznione na zdjęciach.
 
Konferencję uatrakcyjniły stoiska wystawiennicze szkół Powiatu Lubelskiego, Lubelskiej Wojewódzkiej Komendy OHP, Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie oraz Narodowego Banku Polskiego – Oddział Okręgowy w Lublinie. Na stoiskach wystawienniczych uczniowie mogli uzyskać szczegółowe informacje na temat poszczególnych szkół, kierunków kształcenia oraz spróbować przysmaków przygotowanych przez uczniów, a doradca zawodowy służył młodzieży pomocą w wyborze dalszego kierunku kształcenia.
 
Każdy uczestnik konferencji otrzymał publikację wydaną specjalnie na tę okazję zawierającą wszystkie najważniejsze informacje na temat szkół Powiatu Lubelskiego.
 
Liczne grono uczestników konferencji świadczy o ogromnym zainteresowaniu tematyką szkolnictwa branżowego.
 
Powrót