Aktualności

Zdjęcie Artykułu

VI Międzyszkolny Konkurs Translatorski „Skrzydlate Słowa”

29-04-2019

25 kwietnia br. w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach odbył się VI Międzyszkolny Konkurs Translatorski „Skrzydlate Słowa” zorganizowany przez nauczycieli języków obcych i polonistów przy współpracy z nauczycielami przedmiotów zawodowych.

Patronat honorowy nad konkursem objęli Starosta Lubelski Zdzisław Antoń i Lubelski Kurator Oświaty Teresa Misiuk. Patronat naukowy sprawował prof. dr hab. Jarosław Krajka, dyrektor Instytutu Germanistyki i Lingwistyki Stosowanej UMCS.
 
W konkursie wzięli udział reprezentanci 13 szkół podstawowych (w tym oddziałów gimnazjalnych) i ponadgimnazjalnych z powiatów: lubelskiego, opolskiego i puławskiego. Uczestnicy mieli 90 minut na przetłumaczenie dwóch tekstów - wiersza z polskiego na język obcy i fragmentu prozy z języka angielskiego lub niemieckiego na polski. Miłośnicy języka Szekspira mieli do dyspozycji fragmenty prozy Susan Hill (uczniowie LO i technikum) i A. A. Milne'a (gimnazjaliści i ósmoklasiści), a także wiersze K. I. Gałczyńskiego i Dominika Bielickiego. W kategorii języka niemieckiego tłumaczono prozę Ericha Paetzmanna i Paula Maara oraz poezję autorów nieznanych. Podstawowymi kryteriami oceny przekładów były poprawność językowa, dokładność tłumaczenia i inwencja twórcza. 
 
Organizatorzy zadbali o to, by umilić uczniom czas oczekiwania na wyniki konkursu. Młodzież wzięła udział w warsztatach językowych prowadzonych przez studentki lingwistyki stosowanej UMCS.
 
Oto lista laureatów tegorocznej edycji „Skrzydlatych słów”:

Kategoria ANGIELSKI – SZKOŁA PODSTAWOWA i GIMNAZJUM
Miejsce I – Miłosz Skrzypek, Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Zakrzewie
Miejsce II – Michał Sierpiński, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach
Miejsce III – Filip Łupina, Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Turobinie
Wyróżnienie: Paweł Misztal, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Bełżycach
Wyróżnienie: Maksymilian Marcinkowski, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzczonowie
 
Kategoria ANGIELSKI - SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA
Miejsce I – Aleksandra Skowrońska, Zespół Szkół w Poniatowej
Miejsce II – Anna Kwiecień, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach
Miejsce III ex aequo - Gabriela Czyż, Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie
Maciej Zieliński, Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim
 
Kategoria NIEMIECKI - SZKOŁA PODSTAWOWA i GIMNAZJUM
I miejsce – Maria Wiater, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Krzczonowie
II miejsce – Patrycja Banaszek, Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem 
III miejsca nie przyznano
 
Kategoria NIEMIECKI - SZKOŁA PONADGIMNAZJALNA
I miejsce – Klaudia Przychodzeń, Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie
II miejsce – Martyna Głowacz, Zespół Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach
III miejsce – Julia Kot, Liceum Plastyczne im. Józefa Chełmońskiego w Nałęczowie
 
Konkurs „Skrzydlate Słowa” został po raz pierwszy zorganizowany w 2003 roku i przez kilka lat był konkursem wewnątrzszkolnym, sprawdzającym wiedzę i umiejętności uczniów z języka angielskiego. W 2013 r. nauczyciele języków obcych postanowili zwiększyć zasięg i zakres konkursu. Odtąd odbywa się on w dwóch kategoriach językowych (angielski, niemiecki), w dwóch kategoriach wiekowych (szkoła podstawowa/gimnazjum i szkoła średnia) i jest adresowany do uczniów szkół powiatu lubelskiego, opolskiego i puławskiego. Co roku w finałowych zmaganiach bierze udział ok. 50 uczestników, a w organizację wydarzenia angażuje się wielu nauczycieli bełżyckiego „Kopernika”. Tak było i tym razem. Konkurs odbył się dzięki ogromnemu zaangażowaniu nauczycielek języków obcych: Anny Sierpińskiej, Doroty Maj, Walentyny Gnatiuk, Karoliny Sudół oraz polonistek: Anny Matysek, Agnieszki Kwiatkowskiej, Joanny Wójtowicz-Mróz. Nauczycielki przedmiotów gastronomicznych - Renata Garbacz, Elżbieta Maj, Anna Dacka przygotowały posiłek dla uczestników konkursu. W organizację konkursu włączyli się również uczniowie liceum.
 
Konkurs „Skrzydlate słowa” wspierają sponsorzy. Fundatorem nagród pieniężnych była dyrektor ZS Elżbieta Kaszlikowska, a o upominki dla uczniów biorących udział w konkursie i ich opiekunów zadbała Emilia Rybacka – nauczycielka przedmiotów informatycznych. Supermarket STOKROTKA z ul. Bychawskiej w Bełżycach  zapewnił poczęstunek dla uczestników. Nagrody rzeczowe ufundowała Rada Szkoły oraz wydawnictwa: Oxford University Press, Pearson, Express Publishing, Nowa Era.
 
Liczba uczestników świadczy o ogromnej popularności konkursu. Kolejna, siódma edycja odbędzie się już za rok, a przygotowania do niej rozpoczną się od września 2019 r.
Powrót