Aktualności

Zdjęcie Artykułu

VI Konferencja Pszczelarska w Pszczelej Woli

06-02-2015

Rozpoczęła się VI Konferencja Pszczelarska - I Międzynarodowe Sympozjum Pszczelarskie pn. „Pszczelarstwo, wielofunkcyjna aktywność”, odbywająca się w Zespole Szkół Rolniczych Centrum Kształcenia Praktycznego w Pszczelej Woli.

Konferencja pszczelarska z roku na rok cieszy coraz większą popularnością, co spowodowane jest różnorodną i ciekawą tematyką wykładów prowadzonych przez wybitnych prelegentów z kraju i zagranicy. Tym razem uczestnicy sympozjum zajmą się tematami przede wszystkim związanymi z chorobami pszczół oraz zastosowaniem wyrobów pszczelarskich w lecznictwie.
 
Dzisiejszą konferencję otworzył wykład Zbigniewa Kotłowicza, dotyczący znaczenia pszczoły miodnej w zapylaniu roślin entomofilnych. Następnym,  ważnym elementem konferencji będzie wykład profesor Małgorzaty Bieńkowskiej dotyczący hodowli pszczół chorych na varozę. Varroa destructor jest w pszczelarstwie ogromnym problemem, ponieważ dziesiątkuje populację pszczół.  Wykład będzie przede wszystkim dotyczył zamiaru wprowadzenia zmian w sposobie walki z tą chorobą, polegających na rezygnacji z leczenia środkami chemicznymi i wprowadzenia hodowli pszczół naturalnie na varozę odpornych.
 
W trakcie konferencji zaprezentowany zostanie też miód pozyskany w LODR w Końskowoli, uzyskany z rumianku pospolitego z okolic Wisznic. Jest to szczególny gatunek miodu, pozyskany doświadczalnie po raz pierwszy z tej rośliny, która jako roślina zielarska jest praktycznie uprawiana bez środków ochrony chemicznej.
 
W dzisiejszej konferencji wzięli udział również: Wicewojewoda Lubelski Pan Marian Starownik oraz Członek Zarządu Powiatu Lubelskiego Dariusz Gajo. Jako współorganizator konferencji wystąpił też dyrektor LODR Końskowola oraz Przewodniczący Rady Powiatu w Lublinie – Antoni Skrabucha.
 
Powrót