Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Uroczystości w Majdanie Krasienińskim

15-05-2012

Kilka tygodni przed wyznaczonym terminem zakończyła się przebudowa drogi Wygoda – Majdan Krasieniński w gminie Niemce. Jej oficjalne otwarcie, które odbyło się w niedzielę 13 maja, było połączone z jubileuszem 50-lecia miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i przekazaniem jej wozu bojowego.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych i gminnych ze starostą Pawłem Pikulą i wójtem Krzysztofem Urbasiem, posłowie Jan Łopata i Henryk Smolarz, a także strażacy i mieszkańcy gminy Niemce.

Niedzielne obchody rozpoczęła polowa msza święta przy miejscowej remizie strażackiej, którą odprawili proboszcz parafii w Krasieninie ksiądz Jan Kalinowski i kapelan strażaków ksiądz Mirosław Ładniak. Po eucharystii obydwaj duchowni poświęcili nową drogę i samochód. Podczas uroczystości zaprezentowano krótką historię jednostki i wręczono odznaczenia wyróżniającym się strażakom. Medale i odznaczenia otrzymali m.in. druhowie, którzy tworzyli OSP w Majdanie Krasienińskim oraz zasłużeni strażacy z innych jednostek w gminie Niemce. Niedzielne obchody odbywały się w asyście orkiestry dętej z Niedrzwicy Dużej.

Przebudowany odcinek drogi Wygoda – Majdan Krasieniński ma 3800 metrów długości, utwardzone pobocza i nowe zatoki autobusowe. Prace na trasie, łączącej dwie drogi wojewódzkie: Lublin – Krasienin – Przytoczno i Niemce – Garbów, trwały cztery tygodnie i kosztowały około 1,5 miliona złotych. Inwestycja w 30 procentach była współfinansowana ze środków Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Około 70 procent kosztów pokryły wspólnie samorządy powiatowy i gminny.

Przekazany strażakom z OSP w Majdanie Krasienińskim samochód to ciężki wóz pożarniczy marki Jelcz z Miejskiej Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. – Pojazd nie jest nowy, ale ma zaledwie 20 000 kilometrów przebiegu, więc może służyć naszym strażakom jeszcze przez wiele lat. Pozyskaliśmy go dzięki życzliwości komendanta KM PSP starszego brygadiera Mirosława Hałasa, który oddał wóz, ponieważ lubelska jednostka otrzymała bardziej nowoczesne wozy – mówi wójt gminy Niemce Krzysztof Urbaś. Jego zdaniem strażakom z Majdanu Krasienińskiego taki pojazd na pewno wystarczy do wypełniania ich zadań i zastąpi wysłużonego „Żuka”, który do tej pory był jedynym samochodem na wyposażeniu miejscowej OSP.
Powrót