Uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Mikołaja Kopernika i Abaskula aga Bakichanowa w Bełżycach

14-06-2017

W dniu 9 czerwca br. w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Bełżycach odbyło się bardzo wyjątkowe wydarzenie – uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej Mikołaja Kopernika i Abaskula aga Bakichanowa.

W uroczystościach wzięli udział: Ambasador Republiki Azerbejdżanu – Pan Hasan  A. Hasanow, Głowa władzy wykonawczej rejonu Quba-Pan Yashar Mamadov, Przewodniczący Sektora Edukacji rejonu Quba- Pan Loghman Muslumov, Przewodniczący Sektora Biblioteczno-Informacyjnego i członek Stowarzyszenia Dziennikarzy rejonu Quba- Pan Samaddin Nasirov. Powiat Lubelski reprezentowany był przez Starostę Lubelskiego – Pana Pawła Pikulę, Członka Zarządu – Pana Dariusza Gajo, Skarbnika Powiatu- Panią Jadwigę Wójcik oraz Radni Rady Powiatu w Lublinie i pracowników Wydział Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych. W uroczystościach gościli także Za-ca Burmistrza Miasta Bełżyce - Pan Marcin Olszak, Dyrektorzy Szkół i Placówek Oświatowych z terenu Powiatu Lubelskiego oraz zaproszeni goście.
Ambasador Republiki Azerbejdżanu ufundował tablicę pamiątkową poświęconą Mikołajowi Kopernikowi, który jest patronem Zespołu Szkół w Bełżycach. Wmurowanie tablicy jest jednym z działań ambasady, mającym na celu propagowanie historii współpracy obu państw na przestrzeni wieków.
Mottem spotkania były słowa Mikołaja Kopernika: „Cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne?”.
Po oficjalnych wystąpieniach kulminacyjnym momentem było odsłonięcie tablicy, którego dokonali Starosta Lubelski oraz Ambasador Republiki Azerbejdżanu.
Program dopełniły występy artystyczne przygotowane przez dzieci i młodzież recytacja utworów: Fikreta Sadycha pt. ”Baku”, Antoniego Słonimskiego pt. „Polska”, Adama Mickiewicza pt. „Snuć miłość” jak również tradycyjna muzyka śpiewu z Azerbejdżanu. Chór Gaudeamus zaprezentował pieśni ludowe i patriotyczne. Kolejnym punktem programu było przedstawienie ukazujące rozmowę Bakichanowa z Bibliotekarzem. Myśl „Muzyka łagodzi obyczaje” podkreśla kojące działanie muzyki i dlatego goście wysłuchali pięknych utworów: nagrania Rusłana Agababayeva „Ana” oraz Preludium Fryderyka Chopena i pieśń Ignacego Paderewskiego w wykonaniu Społecznej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Bełżycach.
W marcu br. w Zespole Szkół im. M. Kopernika odbył się konkurs geograficzny pn. „Azerbejdżan – kraj egotyczny, daleki … lecz bliski”. Młodzież wykonywała plakaty oraz prezentacje ukazujące piękno Azerbejdżanu i postać Mikołaja Kopernika. Podczas uroczystości laureaci konkursu otrzymali wspaniałe nagrody ufundowane i wręczone przez Starostę Lubelskiego i Ambasadora Azerbejdżanu.
Ostatnim punktem programu był pokaz poloneza w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół im. M. Kopernika w Bełżycach.
Po zakończeniu wszyscy mieli możliwość obejrzenia wystawy o Azerbejdżanie oraz degustację dań przygotowanych przez uczniów i nauczycieli kierunku gastronomicznego.