Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Ukraińskie ferie w Bychawie

08-02-2012

Udziałem w Turnieju Halowej Piłki Nożnej o Puchar Starosty Lubelskiego pobyt w Bychawie zakończyła grupa sportowców z ukraińskiego Rejonu Pustomyty.

Na zaproszenie Zespołu Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego do Polski przyjechała 25-osobowa delegacja z Lapaivki na Ukrainie. W turnieju piłkarskim zagraniczni sportowcy mieli za przeciwników siedem polskich drużyn o wdzięcznych nazwach: „Crazy Team”, „Dajta Wygrać”, „Flashke 04”, „Zdzichtex”, a także „Granit”, „Junior” Bychawa i LO „Kwiatek”.
Po stojących na bardzo wysokim poziomie sportowym i zaciętych meczach, ale toczonych w bardzo przyjaznej i serdecznej atmosferze, zawody wygrał „Zdzichtex”. Na drugim miejscu uplasowała się drużyna z Ukrainy, a trzecie zajął „Granit”.
Puchary dla zwycięzców oraz upominki dla pozostałych zespołów wręczali starosta Paweł Pikula i dyrektora szkoły Henryk Dudziak.
W czasie zimowego pobytu na Lubelszczyźnie młodzi Ukraińcy mieli też okazję poszusować na stoku narciarskim w Batorzu, poszaleć na lodowisku, popływać w bychawskim basenie i poznać najciekawsze atrakcje turystyczne Lublina.
Młodzież z Ukrainy co roku spędza tydzień ferii w Bychawie. Jest to jeden z wielu elementów współpracy przedstawicieli Powiatu Lubelskiego z Rejonem Pustomyty. W ramach porozumienia podpisanego w 2008 roku na Ukrainę wyjeżdżają grupy artystyczne, m.in. bychawska orkiestra „Henryczki”, bezpośrednie kontakty nawiązują też nauczyciele.
Rejon Pustomyty wchodzi w skład obwodu lwowskiego. Mieszka w nim ponad 110 000 osób, w tym około 600 Polaków.
Powrót