Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Udana zbiórka pieniędzy na...dotację

29-08-2012

Dwa dni przed terminem Dom Pomocy Społecznej w Matczynie w powiecie lubelskim zebrał pieniądze potrzebne na wkład własny do projektu finansowanego przez Fundację "Rosa".

Dzięki temu placówka otrzyma 20 tysięcy złotych na doposażenie jednej z sal do terapii.Pieniądze zostały przyznane przed kilkoma tygodniami, ale by je otrzymać DPS musiał do końca sierpnia, w ramach publicznej zbiórki pod hasłem "Dobry uczynek", zebrać 940 złotych.
- Nasi dobroczyńcy nas nie zawiedli, bo jeszcze przed upływem wyznaczonego terminu, udało się zebrać ponad 1200 złotych - mówi dyrektor DPS w Matczynie Eliza Pielacha. W imieniu podopiecznych, terapeutów i własnym dyrektor Pielacha serdecznie dziękuje wszystkim osobom prywatnym, instytucjom i firmom, które przekazały środki, a także osobom rozpowszechniającym informacje o zbiórce i kibicującym temu przedsięwzięciu. Placówka fizycznie nie otrzyma przyznanych jej środków. Do fundacji już wysłała zapotrzebowanie na konkretny sprzęt, potrzebny na wyposażenie "sali doświadczania świata". - Będą to na przykład: panel sensoryczno-dotykowy, światłowody i projektor przestrzenny, a także urządzenie do wytwarzania baniek mydlanych i sprzęt nagłaśniający - wylicza Eliza Pielacha. Wszystkie urządzenia mają trafić do placówki już we wrześniu. Sala w Matczynie będzie wtedy jedną z najlepiej wyposażonych tego typu sal w całym regionie. Pomysłodawczynią przedsięwzięcia jest prowadząca zajęcia w sali doświadczania świata Iwona Kędzierska. Terapeutka uznała, że ćwiczenia mogą być ciekawsze i bardziej skuteczne, gdyby podopieczni placówki mogli korzystać z bardziej nowoczesnych urządzeń niż te, które obecnie są na wyposażeniu DPS-u.
Głównym celem terapii w takim pomieszczeniu jest doświadczanie świata zmysłami wzroku, dotyku, słuchu i węchu. W bezpiecznym otoczeniu są one pobudzane muzyką, efektami świetlnymi i łagodnymi wibracjami. Niepełnosprawna osoba w "sali doświadczania świata" może wybierać bodźce, które są dla niej najprzyjemniejsze, a motywują ją do tego nie działania terapeuty, ale elementy tworzące salę. Seans w takim pomieszczeniu to także znakomite doświadczenie dla osób sprawnych - uspokaja, odpręża i łagodzi napięcia. Na razie w zajęciach w sali w Matczynie uczestniczy systematycznie około 50 osób. Jeśli zostanie ona doposażona w nowoczesne urządzenia, będzie mogło z niej korzystać zdecydowanie więcej podopiecznych DPS-u. Dom Pomocy Społecznej w Matczynie jest przeznaczony przede wszystkim dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie. Są to osoby m.in. z upośledzeniem umysłowym, dziecięcym porażeniem mózgowym, autyzmem i wadami wrodzonymi.
Powrót