Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Uczennica z Bychawy w drodze po policyjny indeks

15-02-2017

Zespół Szkół im. księdza Antoniego Kwiatkowskiego w Bychawie będzie mieć swoją reprezentantkę w finale Ogólnopolskiej "Olimpiady Policyjnej". O indeks Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie powalczy Adrianna Wróbel z klasy IIId liceum ogólnokształcącego.

Konkurs, w którym biorą udział uczniowie klas maturalnych, składa się z trzech etapów. Najpierw uczestnicy piszą pracę na jeden z tematów podanych przez Komitet Główny, które w tym roku dotyczyły m.in.: terroryzmu, nielegalnej imigracji, bezpieczeństwa imprez masowych, dostępu do broni, cyberprzestrzeni, wizerunku policji i medialnych przekazów na temat przestępczości. Po sprawdzeniu prac, do kolejnego etapu jury zakwalifikowało 120 uczniów, w tym Adriannę Wróbel za jej odpowiedź na pytanie "Kara śmierci - zbyt drastyczne rozwiązanie czy potrzeba dostosowania się do współczesnego zagrożenia?". W drugim etapie uczniowie pisali test, w którym musieli się wykazać m.in.: wiedzą z zakresu prawa karnego, wykroczeń i sposobów użycia przez policjantów środków przymusu bezpośredniego. Na tej podstawie członkowie jury wyłonili 30 osób, które wezmą udział w finale w Szczytnie. Oprócz Adrianny Wróbel, w tej grupie jest jeszcze tylko trójka uczniów z województwa lubelskiego - jeden z Lublina i dwie uczennice z Puław. Wszyscy do olimpiady przygotowywali się pod kierunkiem byłego komendanta miejskiego policji w Lublinie Zygmunta Sitarskiego, który prowadzi zajęcia w Bychawie, Lublinie i Puławach. U nas wspomagają go nauczyciele - historii i wiedzy o społeczeństwie - Marek Krzysztoń oraz wychowania fizycznego - Jakub Dyś - mówi dyrektor ZS w Bychawie Henryk Dudziak. Jednocześnie przypomina, że uczniowie tej szkoły biorą udział w "Olimpiadzie Policyjnej" od ośmiu lat, czyli od początku, a trzy osoby zdobyły w ten sposób indeksy szkoły w Szczytnie. Dwie z nich kończą w tym roku studia magisterskie.
W ich ślady chce pójść Adrianna Wróbel. W finale wszyscy finaliści będą odpowiadać na pytania z wiedzy o policji i wiedzy o społeczeństwie, a także wezmą udział w teście sprawnościowym, na który złożą się: rzut piłką lekarską, wyskok dosiężny, bieg z przewrotem i bieg wahadłowy 20 x 10 metrów. Ostatni etap zmagań odbędzie się w kwietniu, a laureatami zostanie 15 osób z najlepszymi wynikami. 
Serdecznie gratulujemy i trzymamy kciuki!
Powrót