Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Trąba powietrzna przeszła przez teren gminy Wojciechów

22-05-2019

We wtorek, 21 maja, przez teren gminy Wojciechów przeszła trąba powietrzna. Najbardziej ucierpiały miejscowości Stasin, Palikije Pierwsze i Cyganówka. Skala zniszczeń jest ogromna.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że uszkodzeniu uległo 87 budynków, w tym 26 mieszkalnych, a także sprzęt gospodarczy. Zerwane zostały linie energetyczne, a wiele dróg zablokowały powalone drzewa. Jedna osoba z lekkimi obrażeniami została przewieziona do szpitala.
 
Natychmiast po zdarzeniu w Stasinie powołany został sztab kryzysowy, w którym uczestniczyli członkowie Zarządu Powiatu Lubelskiego wraz z pracownikami Wydziału Zarządzania Kryzysowego, Ochrony Ludności i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Lublinie. Czynnie zaangażowali się w działania pozwalające zapewnić niezbędną pomoc osobom, które poniosły straty w wyniku tego gwałtownego zdarzenia atmosferycznego.
 
Z poszkodowanymi mieszkańcami spotkali się również Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Wicepremier Beata Szydło, Wicemarszałek Sejmu Beata Mazurek oraz Poseł Elżbieta Kruk.
 
Obecnie trwa akcja usuwania skutków nawałnicy, w której bierze udział 35 jednostek straży pożarnej. Do pomocy strażakom skierowanych zostało blisko 200 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej wyposażonych w agregaty prądotwórcze, maszty oświetleniowe, piły i ciężarówki. Najważniejsze zadania to przykrycie dachów budynków, naprawa linii energetycznych, usuwanie konarów drzew i udrażnianie dróg. W gotowości do podjęcia działań czeka kolejnych 200 żołnierzy.
 
Apelujemy o włączenie się w pomoc osobom poszkodowanym w wyniku przejścia trąby powietrznej przez teren gminy Wojciechów. Pomóc można poprzez dokonywanie wpłat na konto Caritas Archidiecezji Lubelskiej, która prowadzi zbiórkę środków finansowych, a także udział w odbudowie zrujnowanych zabudowań.
 
Powrót