Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Szwajcarskie miliony dla Matczyna

08-04-2013

Dom Pomocy Społecznej w Matczynie w powiecie lubelskim odebrał symboliczny czek na 2 miliony złotych na podniesienie jakości usług świadczonych w tej placówce.

Uroczyste wręczenie szwajcarskiej dotacji odbyło się w czwartek 4 kwietnia w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Lublinie, natomiast jeszcze w tym miesiącu zostanie podpisana umowa o przekazaniu pieniędzy.
Wśród osób, które odebrały czeki z rąk dyrektor ROPS-u Aleksandry Warmińskiej i członka zarządu województwa lubelskiego Tomasza Pękalskiego byli starosta lubelski Paweł Pikula i dyrektor DPS w Matczynie Eliza Pielacha. Pieniądze ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy placówka w Matczynie przeznaczy na remont części budynku, oddanej do użytku w latach 90-tych ubiegłego wieku, przebudowę pomieszczeń służących mieszkańcom oraz zakup nowoczesnego sprzętu do terapii. Przyznana dotacja pozwoli na pokrycie 85 procent wszystkich kosztów, resztę zapewni samorząd powiatowy, który jest organem prowadzącym dom pomocy w Matczynie.
Dyrekcja DPS-u chce m.in. w pomieszczeniach zaadaptowanych po pralni urządzić zaplecze rekreacyjno-sportowe ze ścianką wspinaczkową i siłownią, a także salę multimedialną, pracownię komputerową oraz miejsce okolicznościowych spotkań i uroczystości. Ponadto zamierza zabezpieczyć budynek przed wodą i wilgocią, a także zagospodarować terenu wokół obiektu.
Pieniądze ze Szwajcarii zostaną też wykorzystane na szkolenia i studia podyplomowe dla wszystkich pracowników, którzy bezpośrednio zajmują się mieszkańcami DPS-u. Dzięki temu opiekunowie, terapeuci i pielęgniarki, a także pokojowe czy pracownicy socjalni będą jeszcze lepiej przygotowani do pracy z osobami niepełnosprawnymi. Umowa o przekazaniu środków na realizację projektu pod nazwą "Wyższy standard - lepsza jakość życia w Domu Pomocy Społecznej w Matczynie" ma być podpisana w kwietniu. Potem powiat ogłosi przetargi na wykonanie robót i dostawę wyposażenia, a wszystkie pomysły mają być zrealizowane do końca przyszłego roku.

Więcej na: www.ias24.eu

Foto: Magdalena Pietrzak
 
Powrót