Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Szkoła przedsionkiem uniwersytetu

21-03-2019

Zespół Szkół im. M. Kopernika w Bełżycach dynamicznie rozwija współpracę z uczelniami po to, aby zapewnić swoim uczniom wysoki poziom nauczania oraz uatrakcyjnić ofertę edukacyjną.

W październiku nauczycielki języka polskiego zorganizowały sesję wyjazdową w Domu Pracy Twórczej KUL. Warsztaty dotyczyły zagadnień maturalnych. W szczególności konstruowania rozprawki problemowej oraz pisania streszczenia. W zajęciach wzięli udział uczniowie ZS oraz licealiści z Krasnobrodu i Lublina. Oczywiście wsparła nas także uczelnia patronacka – KUL, dr hab. Lech Giemza wygłosił wykład z literatury współczesnej.
 
Ważnym elementem są również wizyty pracowników uniwersyteckich. Gościliśmy Sylwię Kuszmiruk z wydziału polonistyki KUL oraz Beatę Ciupak z politologii UMCS. Obydwie panie przeprowadziły warsztaty dla uczniów i nauczycieli.
 
Nasza szkoła realizuje również program „Książka z plecaka”. Są to zajęcia rozwijające zainteresowania humanistyczne w połączeniu z wyjazdami turystycznymi. Od grudnia 2018 roku ZS im. M. Kopernika jest także siedzibą Stowarzyszenia „Uniwersytet Wędrujący”, które skupia nauczycieli  z całego województwa i propaguje atrakcyjne metody zdobywania wiedzy.
 
Równie obiecująco wygląda współpraca pomiędzy uczelniami a nauczycielami przedmiotów ścisłych i języków obcych. Tradycyjnie co roku młodzież naszej szkoły uczestniczy w Nocy Biologów na UMCS. Jest to ogólnopolska akcja, w ramach której na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS organizatorzy (wykładowcy i studenci) przybliżają wszystkim zainteresowanym wiedzę biologiczną oraz warsztat pracy biologa. Spośród różnorodnych wykładów, warsztatów, pokazów i zajęć laboratoryjnych, które mogły zainteresować każdego, uczniowie uczestniczyli  m.in. w zajęciach w Muzeum Zoologicznym oraz wykładzie: „Dwie płcie, dwa mózgi”. Zajęcia, w których uczestniczyli, udowodniły, że biologia jest ciekawa nie tylko dla wtajemniczonych.
 
Jak większość nowoczesnych szkół, nasza szkoła również chce rozwijać umiejętności językowe. Uczniowie ,,Kopernika'' mogą szlifować swoje translatorskie umiejętności uczestnicząc co roku w Hieronimkach organizowanych przez UMCS w dniu święta tłumaczy. Młodzież  brała też kilkakrotnie udział w konkursie "Faces of America" mającym na celu propagowanie języka angielskiego oraz kultury i zwyczajów krajów anglojęzycznych. W bogatej ofercie wydarzeń edukacyjnych organizowanych przez UMCS znalazły się także warsztaty w ramach cyklu „Spotkania z lingwistyką”. Już od kilku lat współpracujemy  z Zakładem Lingwistyki Stosowanej  w zakresie organizacji Międzyszkolnego Konkursu Translatorskiego ,,Skrzydlate Słowa''. Przedsięwzięcie objęte jest patronatem naukowym UMCS. Uczniowie ze szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych biorących udział w konkursie mają okazję skorzystać z warsztatów językowych lub translatorskich. Są one prowadzone są przez wykładowców UMCS i odbywają się w naszej szkole w dniu konkursu.
 
Współpraca Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika z uczelniami będzie kontynuowana na różnych płaszczyznach.
Powrót