Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Staże we włoskim Spoleto

12-06-2018

Trzeci raz w tym roku szkolnym młodzież z ZSTR im. W. Witosa w Piotrowicach wyjechała za granicę doskonalić się w zawodach, których uczą się w szkole. W dniach 20 maja - 9 czerwca 18-osobowa grupa uczniów wraz z dwiema opiekunkami przebywała w Spoleto we Włoszech.

Realizacja tego zadania odbywała się w ramach projektu Erasmus + „Europejscy zawodowcy”. Uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa pracowali przy pielęgnacji winorośli w przedsiębiorstwie Azienda Agraria Tommaso Coricelli, wykorzystując teoretyczną wiedzę i umiejętności nabyte w szkole m. in. planowanie zabiegów agrotechnicznych i rolniczych, ich wykonywanie oraz dobór maszyn do określonej produkcji rolniczej. Natomiast dziewczęta z technikum hotelarstwa zdobywały umiejętności nawiązywania kontaktu z klientem i obsługi konsumenta w Osello Villa Redenta. Zapoznawały się z procedurami usług hotelarskich, zapewnieniem jakości bezpiecznego, zdrowego przygotowywania potraw i napojów, a także zasadami ich podawania. Oprócz pracy uczniowie mieli możliwość nauki języka włoskiego. Codziennie odbywali 2-godzinne lekcje, podczas których szlifowali kompetencje językowe nie tylko w ławkach, ale też w formie zabawy w plenerze.
 
Pobyt uatrakcyjniły wycieczki do Rzymu, Perugii, Asyżu i nad Adriatyk. Uczniowie poznali najważniejsze zabytki Wiecznego Miasta. Największą uwagę przykuło Colloseum - dawny amfiteatr Flawiuszów powstały w I w. n. e., miejsce walki gladiatorów i męczeńskiej śmierci pierwszych chrześcijanie. Zachwyciła ich także Fontanna Di Trevi zbudowana z inicjatywy Klemensa XII, którą zasila woda doprowadzana akweduktem zbudowanym w XIX r. p. n. e. Legenda głosi, że wrzucenie monety do fontanny przez lewe ramię zapewni w przyszłości powrót do Wiecznego Miasta, z czego wielu z naszych uczniów skorzystało. Ostatnim miejscem, które uczniowie odwiedzili w Rzymie był Plac św. Piotra. Olbrzymia czterorzędowa kolumnada wywołała ich zachwyt, ale największy wzbudziła Bazylika św. Piotra ze swoją olbrzymią powierzchnią. W świątyni znajduje się grób papieża Jana Pawła II, przy którym wszyscy uczestnicy wycieczki przyklękli na krótką modlitwę, a także „Pieta” Michała Anioła. Z zaciekawieniem zeszli również do podziemi, aby zobaczyć groby innych papieży.
 
W wolnym czasie stażyści zwiedzili także miasta w pobliżu Spoleto – Asyż i Perugię. Odwiedzili miejsce narodzin św. Franciszka, czyli Asyż, Bazylikę Santa Maria Degli Angeli i Bazylikę św. Klary. Ostatnim oglądanym zabytkiem w Asyżu był XII-wieczny kościół wybudowany na Piekielnym Wzgórzu. Znajdują się tam znane na całym świecie freski Giotta, a w bazylice dolnej zamknięty w skale grób św. Franciszka, przy którym wszyscy skupili się na chwilowej modlitwie.
 
Swoją przygodę w stolicy Umbrii rozpoczęli od jazdy minimetrem. Przechadzając się ulicami „miasta w mieście”, przenieśli się w zamierzchłą przeszłość, w czym pomogły wizualizacje w jednej z grot. Kolejnym punktem marszruty był plac, gdzie znajduje się utrzymany w stylu gotyckim ratusz - Pałac dei Priori. Uwagę przykuwają tam - niezwykły gryf – godło Perugii i XIV-wieczny lew z brązu. W Katedrze San Lorenzo znajduje się Kaplica św. Pierścienia zawierająca relikwiarz z pierścieniem uważanym za obrączkę Maryi. Ostatnim punktem tej wycieczki była średniowieczna Fontanna Maggiore – symbol  miasta, stałe miejsce spotkań obywateli nie tylko Perugii.
 
Czas wolny od pracy uczniowie spędzali na różne sposoby. Chłopcy zdobywali szczyt Monteluco, a inni poznawali miasto. W ostatnim tygodniu mieli wspaniałą okazję zaczerpnąć morskiego powietrza. Po ponad dwugodzinnej podróży dotarli do San Benedetto del Tronto – pięknego kurortu nadmorskiego, gdzie spędzili niezapominane chwile. Miasto zachwyca alejami palmowymi i kwitnącymi oleandrami. Dla wszystkich morze było wyjątkowym widokiem, a niektórzy widzieli je po raz pierwszy. Piaszczysta plaża, ciepły piasek i woda zapewniły wspaniały relaks. Zabawy w morzu, opalanie, gra w piłkę i wyprawy na kamienistą wyspę były głównymi zajęcia tego dnia.
 
Podsumowanie projektu odbyło się w przeddzień wyjazdu podczas uroczystego obiadu. Wszyscy otrzymali zaświadczenia o odbyciu stażu i kursu języka włoskiego oraz najważniejszy dokument, czyli certyfikat Europass potwierdzający w języku angielskim zdobyte przez nich umiejętności. Doświadczenie, które młodzież zdobyła podczas stażu zagranicznego z pewnością da im lepszy start w dorosłe życie.
Powrót