Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Starostowie Dożynek Wojewódzkich Radawiec 2016 znani!

22-08-2016

W dniu dzisiejszym w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Wojewódzkiego Lubelskiego miała miejsce oficjalna konferencja prasowa podczas, której zaprezentowano tegorocznych Starostów.

Starostów dożynek wybiera się spośród rolników i mieszkańców wsi cieszących się największym autorytetem w swoim środowisku. W tym roku zaszczytne obowiązki starostów powierzono Pani Małgorzacie Słowik mieszkance gminy Urzędów z Powiatu Kraśnickiego oraz Pan Pan Dariusz Buczek rolnik z gminy Bychawa z Powiatu Lubelskiego.

Starostowie Dożynek Wojewódzkich - Małgorzata Słowik i Dariusz Buczek Starostowie Dożynek Wojewódzkich - Małgorzata Słowik i Dariusz Buczek
 
Małgorzata Słowik, starościna Dożynek Wojewódzkich 2016. Jest mieszkanką Gminy Urzędów, z którą identyfikuje się zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Jest kobietą niezwykle aktywną, godzącą obowiązki w gospodarstwie rolnym z pracą społeczną. Pani Słowik wspólnie z mężem Tadeuszem od 30 lat prowadzi gospodarstwo rolne o profilu sadowniczym o łącznym areale 15 hektarów. Gospodarstwo ukierunkowane jest głównie na uprawę: jabłoni - 6 ha, plon 50t/ha; malin- 3,5 ha, plon 17 t/ha; porzeczki - 2,5 ha, plon 18t/ha; agrest - 2 ha, plon 20t/ha oraz wiśni - 1ha, plon 20t/ha. Małgorzata Słowik zaangażowana jest również w pracę na rzecz lokalnej społeczności Gminy Urzędów oraz Powiatu Kraśnickiego. Od 1999 r. nieprzerwanie do dziś pełni funkcję sołtysa sołectwa Boby Kolonia, jednocześnie od 2002 r. pełni funkcję radnej Rady Gminy Urzędów. W Radzie Gminy Pani Małgorzata już od trzech kadencji jest wiceprzewodniczącą. Dodać należy, że Pani Małgorzata jest także członkiem Rady Banku Spółdzielczego Ziemi Kraśnickiej, członkiem Rady Społecznej Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kraśniku oraz członkinią Stowarzyszenia Rady Kobiet Powiatu Kraśnickiego. Prywatnie - kobieta spełniona, matka trójki dzieci i szczęśliwa babcia dwójki wnucząt.
 
Dariusz Buczek, starosta Dożynek Wojewódzkich 2016. Przygoda z rolnictwem zaczęła się, kiedy rodzice przekazali mu 7 hektarowe gospodarstwo. Od tamtej pory jest ono sukcesywnie modernizowane i powiększane. Obecnie w 80 hektarowym gospodarstwie, które położone jest w Bychawie, pracuje cała rodzina: żona Regina, córka Paula - studentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie oraz syn Bartek - absolwent Technikum Mechanizacji Rolnictwa. Gospodarstwo zajmuje się głównie hodowlą bydła i produkcją mleka. Stado w ilości 100 sztuk to krowy mleczne i jałówki na remont stada. Zwierzęta z gospodarstwa brały udział w wystawach, a wydajność mleczna krów utrzymuje się w pierwszej 10 najlepszych obór powiatu lubelskiego. W gospodarstwie uprawia się rośliny z przeznaczeniem na paszę dla bydła oraz pszenicę, rzepak i buraki cukrowe. Gospodarstwo jest miejscem, gdzie tradycja łączy się z nowoczesnością. Wprowadza się tu nowe technologie żywienia zwierząt i uprawy roślin, jednocześnie pielęgnując naturę i środowisko. Gospodarstwo otrzymało wsparcie w ramach programu Modernizacja Gospodarstw Rolnych. Nowe budynki i nowoczesny park maszynowy pozwalają na rozwój i optymalizację pracy w gospodarstwie. Działalność rolnicza to nie jedyne pole, które uprawia pan Dariusz. Angażuje się także społecznie, jest Radnym Rady Miejskiej oraz członkiem PFHBiPM. Jest laureatem odznaki honorowej ,,Zasłużony dla Rolnictwa". Ciągle doskonali swoje umiejętności i pogłębia wiedzę uczestnicząc w licznych kursach i szkoleniach.
 
Dożynki to czas podziękowań dla rolników za ich ciężką prace, jest to również doskonała okazja do świętowania i wspólnej zabawy.
 
Tegoroczne świętowanie zacznie się od przemarszu  wielobarwnego korowodu dożynkowego, w którym zaprezentowane zostaną najpiękniejsze wieńce przygotowane przez mieszkańców Lubelszczyzny. W dalszej części Starostowie Dożynek przekażą bochen chleba Gospodarzom i rozpocznie się tradycyjna Msza Święta dziękczynna. Po zakończeniu Nabożeństwa poświęcony bochen chleba rozdzielany jest pomiędzy uczestników uroczystości.
 
Druga część Dożynek ma charakter pikniku rodzinnego, połączonego z szeregiem imprez towarzyszących i konkursów. W ramach Wioski LGD „Kraina Wokół Lublina” zaprezentowany będzie dorobek Gmin tworzących Powiat Lubelski. Prezentacja odbędzie się, a na licznych stoiskach można będzie zobaczyć to co na terenie powiatu lubelskiego najlepsze, m.in. produkty tradycyjne i regionalne, wyroby sztuki ludowej czy też interesujące oferty turystyczne miejsc, ciekawych i nie zawsze odkrytych. Na scenie zaś zaprezentują się zespoły ludowe z kraju i zagranicy. Nie zabraknie również innych atrakcji i imprez towarzyszących jak np. skoków spadochronowych, pokazu rugby przez zawodników Tytanów Lublin , wirtualnych wycieczek w 3D, fotobudki czy też specjalnego pokazu demolki samochodów - Wrak Atak.
 
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dokładamy wszelkich starań, aby każdy przybyły mógł znaleźć coś dla siebie, dlatego będzie można odwiedzić liczne stoiska małej gastronomii – gdzie każdy będzie mógł się posilić; stoisk handlowych – dla każdego coś miłego  - od balonów z helem po piękną biżuterię dla Pań czy też znakomite i smakowite trunki. Ważnym elementem dożynek będzie wesołe miasteczko, które zajmie powierzchnię ponad 7,5 tys. m2 – gdzie najmłodsi, ci średni i ci duzi będą mieli  okazję do wspaniałej zabawy!
 
Wieczorem na dużej scenie wystąpią znani szerokiej publiczności artyści: zespół Akcent, 2 plus 1 oraz Poparzeni Kawą Trzy imprezę zakończy zaś pokaz sztucznych ogni.

 Tegorocznymi organizatorami Dożynek są: Samorząd Województwa Lubelskiego, Powiat Lubelski, Gmina Konopnica oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. 

 

Zapraszamy do Radawca do wspólnej zabawy i świętowania zakończenia wakacji!

Powrót