Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Spotkanie z Molem inaczej

25-03-2013

Autorka cyklu książek "Nad Rozlewiskiem" Małgorzata Kalicińska była gościem tegorocznej edycji literacko-kulinarnej imprezy "...dla Mola", organizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Bychawie.

 Podsumowanie zabawy odbyło się w czwartek 21 marca w Kawiarni Artystycznej "Złota Lira" w Bychawskim Centrum Kultury.Małgorzata Kalicińska jest związana z bychawskim "molem" od prawie sześciu lat, gdy opisy potraw zaczerpnięte z jej książek odkryli uczestnicy pierwszego konkursu.Od tego czasu czytelnicy odnaleźli i przyrządzili m.in. opisane przez nią: powidła śliwkowe, placuszki rybne, jajecznicę po żydowsku, pomidorówkę, czyli "mariański cud", a także mazurską nalewkę z żurawiny błotnej.
Zadaniem uczestników tegorocznej imprezy było odnalezienie w literaturze pięknej receptur dań regionalnych i przygotowanie ich podczas finału. Choć spotkania "z Molem" są organizowane od wielu lat, w tym roku po raz pierwszy, nie miał on formy konkursu lecz przeglądu. Organizatorzy uznali, że wszyscy zaprezentowali tak wysoki i wyrównany poziom, że wyróżnianie kogokolwiek było niemożliwe. Dlatego każdy uczestnik otrzymał te same oceny jurorów, uznanie publiczności i upominki.

Podczas czwartkowego finału na stołach znalazły się m.in.: bulion z grzybów prababci Henryki, opisany przez Małgorzatę Kalicińską w "Powrotach nad Rozlewiskiem", zgłoszony przez nauczycieli z Zespołu Szkół Zawodowych im. majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala" w Bychawie, pierogi z "Długiego weekendu" Wiktora Hagena, które ulepili członkowie Klubu Seniora z Bychawy, sękacz opisany w "Szczenięcych latach" Melchiora Wańkowicza, zaproponowany przez Wiesława Bogutę z Hanny, a także bułki z cukrem według receptury, zaczerpniętej z wiersza Agaty Grzywy, upieczone przez jedną z bychawskich piekarni oraz chleb ze smalczykiem z utworu "Na liściu bazylii" Krzysztofa Mazurka, który przygotowali piekarze i gospodynie z Bychawy.
 
W "molowym menu" znalazły się również: chleb z masłem z książki pod tytułem "Lilka" Małgorzaty Kalicińskiej, zgłoszony przez członków zarządu Bychawskiego Towarzystwa Regionalnego, "Oda do twarożku" anonimowego autora, którą przygotowała Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Bychawie, a także kotlet cielęcy czyli "cote de veau foyot" odnaleziony przez Józefa Stanickiego z Bychawy w książce Umberto Eco zatytułowanej "Cmentarz w Pradze".

Kulinarnych prezentacjom, degustacji oraz rozmowom z Małgorzatą Kalicińską towarzyszyły występy Kapeli "Cyja".

Jedenasta edycja literacko-kulinarnej imprezy "Danie dla Mola, czyli czytanie podniebieniem została zrealizowana w ramach Programu Rozwoju Bibliotek, a współfinansowana ze środków konkursu "Aktywna Biblioteka" Akademii Filantropii w Polsce. W ramach projektu powstanie "Molowa książka kucharska", która w przyszłym tygodniu będzie dostępna w internecie, a będzie zawierać prawie wszystkie dotychczas zgłoszone do konkursu literackie smaki z ich rzeczywistymi odpowiednikami. 

Patronami medialnymi wydarzenia byli: Informacyjna Agencja Samorządowa, Panorama Powiatu Lubelskiego, Dziennik Wschodni, a także Telewizja Lublin oraz Głos Ziemi Bychawskiej.

Wiecej na: www.ias24.eu

Foto: Marek Matysek
Powrót