Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Śmieci mogą pomóc

14-02-2012

Pracownicy Starostwa Powiatowego w Lublinie włączyli się w zbieranie plastikowych nakrętek, dzięki czemu chcą wesprzeć chłopca z Lublina, który czeka na nową protezę nogi. Akcję organizują organizacje charytatywne, które wymieniają kolorowe korki na wózki inwalidzkie, protezy, pompy insulinowe i inny sprzęt potrzebny osobom chorym i niepełnosprawnym.

Już pod koniec ubiegłego roku trzy worki zebranych nakrętek zostały przekazane Lubelskiemu Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia. Korków ciągle przybywa, urzędnicy przyznają, że ich zbieranie niemalże weszło im w nawyk. Niektórzy przynoszą je nawet z domu i wrzucają w pracy do specjalnego pudełka.

Taka pomoc naprawdę nic nie kosztuje. Wystarczy przed wyrzuceniem pustej butelki odkręcić nakrętkę, a po uzbieraniu większej ilości zanieść do instytucji charytatywnych. W ten sposób nie tylko można pomóc chorym, ale też zadbać o środowisko. Korki są bowiem przetwarzane, a pieniądze z ich sprzedaży trafiają do potrzebujących. By jednak pomoc była skuteczna potrzebne są duże ilości surowca. Firmy recyklingowe za kilogram nakrętek płacą około złotówki, zaś na jeden specjalistyczny wózek potrzeba około 5 ton korków.
Powrót