Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Setne urodziny szkoły w Żabiej Woli

29-11-2016

W piątek 25 listopada br. Szkoła Podstawowa im. Rodziny Rohlandów w Żabiej Woli świętowała jubileusz 100-lecia swojej działalności. Uroczystości rozpoczęła msza święta odprawiona w kościele parafialnym w Żabiej Woli, pod przewodnictwem księdza proboszcza Tadeusza Pawlasa w asyście pocztów sztandarowych szkół. Po mszy i przemarszu do budynku szkoły została poświęcona tablica pamiątkowa, upamiętniająca jubileusz.

Chociaż szkoła w Żabiej Woli jest niedużym budynkiem, a sala gimnastyczna jest tylko w nazwie, to i tak zdołała pomieścić tłumy przybyłych gości oraz uczniów. Pani Dyrektor Grażyna Sprawka przywitała wszystkich przybyłych na uroczystości w tym m.in.  Przewodniczącego Rady Powiatu w Lublinie Antoniego Skrabuchę, który w imieniu Starosty Lubelskiego złożył serdeczne życzenia, gratulując  jednocześnie tak pięknego jubileuszu oraz wręczył pamiątkowy grawer. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również Wojewoda Lubelski Przemysław Czarnek, Dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Andrzej Kloc, Radny Sejmiku Wojewódzkiego  Henryk Dudziak, Wicekurator Lubelskiego Kuratorium Oświaty Eugeniusz Pelak, Radny Powiatu Lubelskiego Krzysztof Chmielik, Radni Gminy Strzyżewice z przewodniczącym Mirosławem Worobikiem, Wójt Gminy Strzyżewice Andrzej Dąbrowski wraz z pracownikami, dyrektorzy sąsiednich szkół, przedszkola i jednostek kultury z terenu Gminy Strzyżewice, księża z sąsiednich parafii, absolwenci szkoły w tym emerytowani nauczyciele dyrektorzy i pracownicy szkoły.

Na jubileusz przybyli również potomkowie patronów tutejszej szkoły – rodziny Rohlandów w osobach Michaliny Szmyt i Dobrochny Wierzbickiej.  

Całe uroczystości rozpoczęły się tradycyjnym polonezem wykonanym przez uczniów szkoły, których występ zawstydziłby nie jednego maturzystę. Nie zabrakło również wspomnień, które zakręciły łzę w oko przybyłym absolwentom, występów artystycznych, śpiewów i tańców. Historia szkoły przedstawiona przez uczniów, jako scenka z życia mieszkańców tamtych czasów dokładnie ukazała losy szkoły i obawy mieszkańców przed wprowadzeniem reformy oświatowej. Niespodzianką dla wszystkich uczestników spotkania był występ skrzypaczki, która wprowadziła w zadumę zebranych gości. Całe uroczystości zakończyły się słodkim poczęstunkiem, oczywiście, jak to przystało na okrągłą rocznicę - tortem i gromkim odśpiewaniem sto lat.

100- letnia szkoła położona jest w malowniczej miejscowości Żabia Wola nieopodal Pszczelej Woli, czyli malowniczej osady usytuowanej 14 km na południe od Lublina na trasie Lublin – Bychawa, gdzie znajduje się jedyne na świecie Technikum Pszczelarskie będące chlubą i dorobkiem wielu pokoleń pszczelarzy. Obie miejscowości, swym urokiem oraz położeniem  zachęcają do odwiedzenia. My również polecamy Państwu wybrać się na wycieczkę do tych pięknych wiosek położonych w Powiecie Lubelskim. Gdy już przespacerujecie się alejami Rohlandów zapraszamy na spływ kajakowy, którego jedna z tras zaczyna się w sąsiedniej miejscowości – Osmolice.

 

Powrót