Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Samorządowcy o RPO i PROW

16-05-2013

Zasadom podziału unijnych pieniędzy na lata 2014 - 2020 było poświęcone spotkanie, które odbyło się w środę 15 maja w Starostwie Powiatowym w Lublinie. Chodzi środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego i Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W konsultacjach z udziałem Marszałka Województwa Lubelskiego Krzysztofa Hetmana uczestniczyło prawie 100 radnych gmin powiatu lubelskiego, radnych powiatowych oraz przedstawicieli Lokalnej Grupy Działania "Kraina wokół Lublina", w tym przedsiębiorcy, korzystający z unijnej pomocy. Przedstawiciele samorządu województwa zaprezentowali stan prac nad strategicznymi dokumentami, dotyczącymi nowej perspektywy finansowej, natomiast uczestnicy debaty przekazali własne sugestie do opracowywanych założeń. Z informacji, przekazanych podczas środowego spotkania wynika, że najważniejsze zasady podziału unijnych środków w ramach RPO i PROW w nowej perspektywie finansowej będą podobne do tych, stosowanych obecnie.
- Wprawdzie na tym etapie prac nad opracowywaniem nowych programów trudno mówić o szczegółach, ale samorządowcy zwracali uwagę na pewne rozwiązania, które mogą ułatwić wykorzystywanie pomocy - relacjonuje w rozmowie z Informacyjną Agencją Samorządową starosta lubelski Paweł Pikula, który razem z marszałkiem Hetmanem byli inicjatorami debaty. Mowa była m.in. o zasadach przyznawania wsparcia w formie bezzwrotnych dotacji, a także wprowadzeniu możliwości korzystania w jednym projekcie z łączonych źródeł finansowania, na przykład z RPO i Europejskiego Funduszu Społecznego. - Chociaż na dyskusję o podziale pieniędzy na konkretne działania jest jeszcze czas, uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że największego wsparcia wciąż wymagają inwestycje drogowe - dodaje Paweł Pikula. Spotkanie w Starostwie Powiatowym w Lublinie rozpoczęło cykl unijnych konsultacji, które samorząd wojewódzki zamierza organizować także w innych powiatach. Ze wstępnych deklaracji wynika, że po ich zakończeniu odbędzie się debata podsumowująca, podczas której powinny zostać zaprezentowane bardziej szczegółowe rozwiązania. Prace nad założeniami do RPO i PROW na lata 2014 - 2020, mają potrwać do końca roku.
Powrót