Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Rolnicy z województwa lubelskiego podziękowali za plony

11-09-2019

W niedzielę 8 września na lotnisku w Radawcu odbyły się Dożynki Wojewódzkie zorganizowane przez Województwo Lubelskie, Powiat Lubelski i Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Wydarzenie objął Patronatem Narodowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Święto Plonów rozpoczęło się tradycyjnym gestem otwarcia bramy dożynkowej przez Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Wojewodę Lubelskiego Przemysława Czarnka i Starostę Lubelskiego Zdzisława Antonia. Gospodarze dożynek witali przedstawicieli gmin z powiatu lubelskiego i powiatów z całego województwa, którzy uformowali piękny, wielobarwny korowód wieńcowy prowadzony przez męski zespół śpiewaczy „Majdaniacy” z Majdanu-Obleszcze.

Nieodłącznym elementem święta plonów jest prezentacja obrzędu dożynkowego. W tym roku scenę żniwną pt. „Okrężne u sołtysa” przedstawili artyści teatru obrzędowego „Zawsze Razem” z Woli Gułowskiej. Po powitaniu gości przez Starostę Lubelskiego Zdzisława Antonia rozpoczęła się Msza św. sprawowana przez biskupa Józefa Wróbla. Oprawę muzyczną nabożeństwa zapewniła Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Henryczki” i Chór „Jubileum”. Następnie odbyło się poświęcenie wszystkich wieńców dożynkowych.

Ostatnim elementem części obrzędowej było obtańczenie wieńca przez Zespół Tańca Ludowego „Leszczyniacy” i uroczyste wręczenie chleba wypieczonego z tegorocznych zbóż przez starostów - Katarzynę Pańczuk-Drozd i Jarosława Miściura gospodarzom dożynek, a następnie podzielenie się nim z uczestnikami niedzielnego święta.

Na scenie głównej wręczono odznaczenia honorowe „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” i „Zasłużony dla rolnictwa”. Wśród wyróżnionych rolników był Adam Wójcik z gminy Konopnica w powiecie lubelskim.

Starosta Lubelski Zdzisław Antoń i Dyrektor Biura WFOŚiGW w Lublinie Rafał Dziekanowski wręczyli nagrody laureatom konkursu pt. „Najpiękniejsza Posesja Powiatu Lubelskiego”. W kategorii zagroda wiejska (gospodarstwo rolne) I miejsce zajęła posesja Państwa Kingi i Józefa Firlejów z gminy Garbów, a w kategorii zabudowa mieszkaniowa jednorodzinna wygrała posesja Państwa Anny i Zbigniewa Zaborskich z gminy Zakrzew.

Kulminacyjnym punktem dożynek było rozstrzygnięcie konkursów na najpiękniejsze wieńce dożynkowe. 17-osobowa komisja złożona z przedstawicieli wszystkich gmin powiatu lubelskiego za najpiękniejszy wieniec tradycyjny uznała wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich w Garbowie, a w kategorii wieńców współczesnych wygrał wieniec Koła Gospodyń Wiejskich w Maryninie (gm. Konopnica). Łącznie w tegorocznym konkursie wzięło udział 31 wieńców. Podziękowania, dyplomy oraz nagrody wręczył Wicestarosta Lubelski Andrzej Chrząstowski.

W konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy z województwa lubelskiego w kategorii wieńców tradycyjnych zwyciężyło Stowarzyszenie „Zagrody Razem” z gminy Żyrzyn, a najładniejszy wieniec współczesny w województwie wykonali mieszkańcy wsi Wojszyn z gminy Janowiec.

Podczas części oficjalnej dożynek nie zabrakło wystąpień znamienitych gości, a także odczytano listy okolicznościowe m.in. od Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Druga część dożynek miała charakter festynu rodzinnego. Organizatorzy zapewnili wiele atrakcji zarówno najmłodszym, jak i tym nieco starszym m.in. wystawy maszyn rolniczych i służb mundurowych, występy zespołów ludowych, liczne stoiska handlowe i gastronomiczne, wesołe miasteczko, pokaz Magicznych Ogrodów, lot balonem, animacje i zabawy dla dzieci. Na terenie Wioski LGD Kraina wokół Lublina zaprezentowały się gminy z powiatu lubelskiego. Szkoły i ośrodki szkolno-wychowawcze, dla których organem prowadzącym jest Powiat Lubelski, przedstawiły swoją ofertę edukacyjną i przeprowadziły ciekawe warsztaty m.in. zwijania świec z wosku pszczelego i obsługi przyrządów geodezyjnych. Na terenie lotniska rozegrano zawody spadochronowe w konkurencji indywidualnej o Puchar Starosty Lubelskiego i przeprowadzono licytację na rzecz podopiecznych Domu Dziecka w Woli Gałęzowskiej.

Po godzinie 17.00 kabaret Łowcy.B zaprezentował swój najnowszy program pt. „Jaka to melodia”, a w przerwach pomiędzy koncertami rozbawiał publiczność niepowtarzalnym poczuciem humoru. Na dożynkowej scenie wystąpiły zespoły Power Play i Mus! oraz Natalia Szroeder, a gwiazdą wieczoru był zespół Feel. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom tegorocznych Dożynek Wojewódzkich w Radawcu i zapraszamy za rok!!!

Powrót