Przegląd Piosenki Harcerskiej

21-06-2012

„Droga pylistą, drogą polną…” Pod takim hasłem odbywał się 16 czerwca 2012 roku w miejscowości Maszki zorganizowany Pierwszy Przegląd Piosenki Harcerskiej. Spotkanie było organizowane pod honorowym patronatem Pani prof. Leny Kolarskiej – Bobińskiej Posła do Parlamentu Europejskiego, Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, Kuratora Oświaty w Lublinie oraz Wójta Gminy Wojciechów. Uczestniczyli w nim przedstawiciele władz samorządowych i kościelnych, dyrektorzy okolicznych szkół, członkowie lokalnych stowarzyszeń, nauczyciele, uczniowie, harcerze, rodzice, wolontariusze, przedstawiciele Zarządu Lubelskiego Oddziału Szarych Szeregów oraz licznie zgromadzona publiczność.

Sobotnie popołudnie spędzone w niewielkiej wsi koło Wojciechowa obfitowało w liczne atrakcje: montaż słowno – muzyczny zaprezentowany przez uczniów, ukazujący reaktywację drużyny harcerskiej w szkole podstawowej, kabaret pt. „Harcerze na kolonii”, występ grupy wokalnej „Skala”, zabawy na świeżym powietrzu, kiermasz 1001 drobiazgów, pokazy wznoszenia balonu, występy grupy tanecznej oraz rozgrywki sportowe. Jednak najważniejszym punktem programu były prezentacje piosenek harcerskich. W zmaganiach uczestniczyło 5 pięć grup wokalnych z okolicznych szkół i zaprzyjaźnionych drużyn harcerskich. Zgromadzona publiczność miała okazję wysłuchać takich przebojów, jak: „Pałacyk Michla”,  „Jak dobrze nam zdobywać góry”, „Hawiarska koliba”, „Lato z komarami” i wielu innych.  Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami. Na zakończenie razem z publicznością wykonali dwa utwory: „Łematę” oraz „Krajkę”.

Spotkanie było doskonałą okazją do wspominania, dobrej zabawy oraz integracji środowiska lokalnego. Celem Pierwszego Przeglądu Piosenki Harcerskiej było również propagowanie wśród młodzieży ze szkół podstawowych wartości i zasad przyświecających życiu zucha i harcerza, a także nauki i pracy, kształtowanie postaw patriotycznych, pogłębianie szacunku dla symboli i  tradycji.