Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Przedstawiamy starostów Dożynek Wojewódzkich 2018

29-08-2018

Już 2 września na lotnisku w Radawcu odbędą się Dożynki Wojewódzkie 2018. Szczególną rolę podczas tego święta odgrywają starostowie dożynek. W tym roku funkcję gospodarzy pełnić będą Pani Elżbieta Buła i Pan Jerzy Serwinek.

Elżbieta Buła z Kolonii Świdnik Mały w powiecie lubelskim prowadzi z mężem Marianem rodzinne gospodarstwo sadownicze Szczepanówka. Główne uprawy to jabłonie, grusze, czereśnie, wiśnie oraz uprawy rolnicze. W gospodarstwie odbywa się produkcja naturalnie mętnych soków i cydru na potrzeby lokalnego rynku. Od pięciu lat w gospodarstwie prowadzona jest sprzedaż bezpośrednia oraz zajęcia edukacyjne dla dzieci. Produkcja sadownicza jest prowadzona zgodnie z zasadami Integrowanej Produkcji oraz corocznie jest certyfikowana. Gospodarstwo jest członkiem Zrzeszenia Stryjno Sad. Na rozwój gospodarstwa były pozyskiwane fundusze SAPARD, SPO, PROW oraz środki szwajcarskie. Wyróżnienia: srebrna odznaka Zasłużony dla Rolnictwa, Wyróżnienie w konkursie na najlepszy produkt lokalny MÓJ RYNEK- MÓJ PRODUKT 2015 od Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, I miejsce w konkursie Rolnik Lubelszczyzny 2017 w  kategorii produkcja ogrodnicza, I miejsce w konkursie Innowacyjny Rolnik Jesionka 2018.
 
Jerzy Serwinek z miejscowości Pasieka Kolonia w powiecie kraśnickim wraz z żoną prowadzi 50-hektarowe gospodarstwo rolne. Profil gospodarstwa to produkcja roślinna i zwierzęca. Pan Jerzy zaczynał w latach 90. od areału 8 hektarów. Stopniowo rozwijał gospodarstwo, które w tej chwili specjalizuje się w uprawie rzepaku, buraków i zbóż oraz produkcji wieprzowiny i wołowiny. W gospodarstwie są też dwa kuce felińskie. Pan Jerzy od trzech kadencji pełni funkcję sołtysa.
 
starostowie dożynek 2018
 
Powrót