Przed świtem. Krężnica Jara 1939-1947

19-06-2019

„Przed świtem. Krężnica Jara 1939 - 1947" - to tytuł inscenizacji historycznej, która zaprezentowana została 16 czerwca w Krężnicy Jarej. Przedstawiała wydarzenia, jakie rozegrały się na terenie Krężnicy w latach 1939-1947 m.in. starcie oddziału niemieckich zwiadowców z wysuniętymi jednostkami obrony Lublina, powstanie i działalność placówki AK, ucieczkę wojsk niemieckich przed sowietami, działalność oddziału „Rysia”.

W symboliczny sposób przedstawiono egzekucję Polaków, mieszkańców gminy Dębowa Kłoda, skazanych na rozstrzelanie w Krężnicy Jarej. Nie zabrakło również scen ukazujących życie codzienne w tym trudnym wojennym i powojennym czasie.

W inscenizacji wzięło udział 120 osób, w tym mieszkańcy gminy Niedrzwica Duża, członkowie Grupy Rekonstrukcji Ludności Cywilnej „Irma”, a także rekonstrukcyjne grupy militarne: Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej „Wrzesień'39” oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Gregor”. Lokalna społeczność aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu samej inscenizacji – w zbieraniu relacji dotyczących rekonstruowanych wydarzeń, montażu scenografii, zbieraniu rekwizytów, kompletowaniu strojów. Inscenizację obejrzało ok. 600 osób.

Wydarzenie objęte było honorowym patronatem Wojewody Lubelskiego Przemysława Czarnka, Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego, Starosty Lubelskiego Zdzisława Antonia, Wójta Gminy Niedrzwica Duża Ryszarda Golca oraz Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie i Światowego Związku Żołnierzy AK Okręg Lublin.