Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Pożary - jak ich unikać?

29-03-2012

O tym jak unikać pożarów najlepiej wiedzą dzieci i młodzież, którzy wzieli udział w eliminacjach powiatowych XXXV Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom".

Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej "Młodzież Zapobiega Pożarom" (OTWP) ma na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznych umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej oraz historii i tradycji ruchu strażackiego.

Aby zdobyć główną nagrodę w turnieju trzeba przejść kilka szczebli:
1. Eliminacje środowiskowe (na szczeblu wsi, osiedli, szkół).
2. Eliminacje gminne, miejskie, miejsko-gminne.
3. Eliminacje powiatowe.
4. Eliminacje wojewódzkie - do końca kwietnia.
5. Eliminacje centralne - do końca maja.


Jak mówią członkowie jury, na co dzień zawodowi strażacy, młodzież chętnie bierze udział w turnieju a wyniki testów świadczą o tym, że młodzi ludzie dobrze wiedzą jakich zasad należy przestrzegać by uniknąć pożaru.

W tym roku w eliminacjach powiatowych wzięło udział 23  uczestników. Wśród uczniów szkół podstawowych zwyciężyła Dominika Jaworska z gminy Wólka. Aleksandra Żak z Bychawy okazała się najlepsza wśród gimnazjalistów a Jan Janczak z gminy Jastów  uczeń szkoły ponagimnazjalnej zdobył najwięcej punktów w tegorocznych elimancjach powiatowych. Nasi zwycięzcy będą reprezentować Powiat Lubelski na etapie wojewódzkim.

Gratulujemy wszystkim uczestnikom i życzymy powodzenia!

fot.dziennikwschodni
Powrót