Aktualności

Zdjęcie Artykułu

Podsumowanie projektu edukacyjnego "Jajko"

30-03-2015

Dzisiaj w Samorządowym Przedszkolu Publicznym w Bełżycach odbyło się spotkanie podsumowujące projekt edukacyjny „Jajko”. W uroczystościach z udziałem przedszkolaków m. in. uczestniczyli: Starosta Lubelski Paweł Pikula, Burmistrz Bełżyc Ryszard Góra oraz Beata Janiszewska Brudzisz – kierownik biura projektu „Kompleksowe wspomaganie rozwoju szkół i przedszkoli w Powiecie Lubelskim”, w ramach którego ta ciekawa inicjatywa została zrealizowana.

Projekt edukacyjny „Jajko” wśród dzieci realizowany był przez 2 tygodnie, jednakże kadra pedagogiczna przedszkola przygotowywała się do jego wdrożenia już od października 2014 r. pod kierunkiem dr hab. Jolanty Andrzejewskiej (UMCS Lublin). Jego głównym celem było wzbudzenie aktywności poznawczej dzieci, poprzez umożliwienie im samodzielnego inicjowania, planowania i wykonywania pewnych przedsięwzięć związanych z tematem przewodnim jakim było jajko. Tym samym w przedszkolu pod czujnym okiem Pani kucharki powstawały potrawy, do których przygotowania potrzebne są jajka. Dzieci uczyły się też rozpoznawać poszczególne okazy jajek takich jak: jaja przepiórcze, kurki zielononóżki, gęsie, kacze, gołębie, od zwykłej kury, poprzez porównanie ciężaru, koloru, wielkości. Dodatkową atrakcją było też spotkanie przedszkolaków z kurą, pochodzącą z zaprzyjaźnionego z placówką gospodarstwa. W trakcie projektu dzieci zapoznały się również z literaturą dziecięcą związaną z jajkiem, wykonywały prace plastyczne z nim związane i brały udział w wycieczkach poznawczych w poszukiwaniu ptasich gniazd.

Każde z dzieci uczestniczących w projekcie dostało dzienniczek badacza, w którym samodzielnie dokumentowało każde z realizowanych zadań.

Podczas podsumowania dzieci z samorządowego przedszkola w Bełżycach przygotowały dla zebranych gości specjalny występ, a następnie – jak nakazuje tradycja wielkanocna – podzieliły się jajeczkiem.

 

Powrót